Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 FADEJEV Dmitri TM  EST 
2 SHISHIKIN Sergei 10  TM  EST 
3 KALLASTE Carl Robert 12  TM  EST 
4 NILISK Kenno 16  TM  EST 
5 ANDRESSON Margus 53  KSK / TMH  EST 
6 SHEMETOV Pavel 63  TM  EST 
7 TALPSEP Kaur 64  TM  EST 
8 RAIDNA Raoul 67  TM  EST 
9 KULLI Joonas   TM  EST 
10 ALJAND Raigo   TM  EST 
11 PALMIK Bruno     EST 
12 LOMP Oliver   OP  EST 
13 VÄLJAKO Kristo   TM  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
RAIDNA Raoul
TM / EST
1 V5 D3 D1 D2 V5 V5 3 0.50 21 24 -3
VÄLJAKO Kristo
TM / EST
2 D4 V5 D2 D2 V5 D0 2 0.33 18 27 -9
KULLI Joonas
TM / EST
3 V5 D4 D4 V5 V5 D1 3 0.50 24 23 +1
FADEJEV Dmitri
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D4 D3 4 0.67 27 19 +8
NILISK Kenno
TM / EST
5 V5 V5 D4 D2 V5 D3 3 0.50 24 21 +3
LOMP Oliver
OP / EST
6 D1 D3 D1 V5 D2 D1 1 0.17 13 29 -16
ANDRESSON Margus
KSK / EST
7 D4 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 13 +16

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
PALMIK Bruno
EST
1 V5 D1 D4 D1 D1 1 0.20 12 24 -12
SHEMETOV Pavel
TM / EST
2 D4 D2 D4 D3 D1 0 0.00 14 25 -11
KALLASTE Carl Robert
TM / EST
3 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 14 +10
ALJAND Raigo
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 21 +3
SHISHIKIN Sergei
TM / EST
5 V5 V5 D4 D4 D4 2 0.40 22 19 +3
TALPSEP Kaur
TM / EST
6 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 15 +7

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 ANDRESSON Margus 53  KSK / TMH  EST  0.83  29  13  +16  Advanced
2 KALLASTE Carl Robert 12  TM  EST  0.80  24  14  +10  Advanced
3 TALPSEP Kaur 64  TM  EST  0.80  22  15  +7  Advanced
4 ALJAND Raigo   TM  EST  0.80  24  21  +3  Advanced
5 FADEJEV Dmitri TM  EST  0.67  27  19  +8  Advanced
6 NILISK Kenno 16  TM  EST  0.50  24  21  +3  Advanced
7 KULLI Joonas   TM  EST  0.50  24  23  +1  Advanced
8 RAIDNA Raoul 67  TM  EST  0.50  21  24  -3  Advanced
9 SHISHIKIN Sergei 10  TM  EST  0.40  22  19  +3  Advanced
10 VÄLJAKO Kristo   TM  EST  0.33  18  27  -9  Advanced
11 PALMIK Bruno     EST  0.20  12  24  -12  Advanced
12 LOMP Oliver   OP  EST  0.17  13  29  -16  Advanced
13 SHEMETOV Pavel 63  TM  EST  0.00  14  25  -11  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
  (1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
(16) -BYE-   
    (1) RAIDNA Raoul
TM / EST
 
(9) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
  15 - 13 
  (8) RAIDNA Raoul
TM / EST
 
 
(8) RAIDNA Raoul
TM / EST
 
15 - 14   
    (1) RAIDNA Raoul
TM / EST
 
(5) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
  15 - 11 
  (5) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
   
(12) LOMP Oliver
OP / EST
 
15 - 6     
    (4) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
 
(13) SHEMETOV Pavel
TM / EST
 
  15 - 11   
  (4) ALJAND Raigo
TM / EST
 
 
(4) ALJAND Raigo
TM / EST
 
15 - 8   
    (1) RAIDNA Raoul
TM / EST
 
(3) TALPSEP Kaur
TM / EST
 
  15 - 5 
  (3) TALPSEP Kaur
TM / EST
 
   
(14) -BYE-       
    (3) TALPSEP Kaur
TM / EST
 
   
(11) PALMIK Bruno
EST
 
  15 - 12     
  (6) NILISK Kenno
TM / EST
 
     
(6) NILISK Kenno
TM / EST
 
15 - 5       
    (2) TALPSEP Kaur
TM / EST
 
 
(7) KULLI Joonas
TM / EST
 
  15 - 10   
  (7) KULLI Joonas
TM / EST
 
   
(10) VÄLJAKO Kristo
TM / EST
 
15 - 7     
    (2) KALLASTE Carl Robert
TM / EST
 
 
(15) -BYE-    15 - 14   
  (2) KALLASTE Carl Robert
TM / EST
 
 
(2) KALLASTE Carl Robert
TM / EST
 
   
   

Final Results
Event finished at 16:30
Place Name Club(s) Country
1 RAIDNA Raoul TM  EST 
2 TALPSEP Kaur TM  EST 
3T FADEJEV Dmitri TM  EST 
3T KALLASTE Carl Robert TM  EST 
5 ANDRESSON Margus KSK / TMH  EST 
6 ALJAND Raigo TM  EST 
7 NILISK Kenno TM  EST 
8 KULLI Joonas TM  EST 
9 SHISHIKIN Sergei TM  EST 
10 VÄLJAKO Kristo TM  EST 
11 PALMIK Bruno   EST 
12 LOMP Oliver OP  EST 
13 SHEMETOV Pavel TM  EST