Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 MEIER Jaan 20  TM  EST 
2 MURUMAA Mathias 22  TM  EST 
3 TOBIAS Erik 23  SBSKD  EST 
4 VELLESTE Karoliina 24  TM  EST 
5 JAKIMOV Ruslan 25  TM / TMH  EST 
6 GLINKIN Kärol-Liina 26  TM  EST 
7 NOVOSELTSEV Ivan 29  SBSKD  EST 
8 NILISK Kristiin 30  TM  EST 
9 OSSIPOV Oliivia 31  TM  EST 
10 DORONIN Nikita 33  SBSKD  EST 
11 ALTUNIN Valentin 36  SBSKD  EST 
12 JÕGISU Johanna Maria 44  TM  EST 
13 KANISTIK Ingel Ethel 49  TM  EST 
14 KERIK Liisi 50  TM  EST 
15 MATSKEVITŠ Iris-Maria 52  TM  EST 
16 AIT Daniel 61  SBSKD  EST 
17 SHEMETOV Pavel 63  TM  EST 
18 LUHAMAA Erkki   MP  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
LUHAMAA Erkki
MP / EST
1 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 16 +6
NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
MEIER Jaan
TM / EST
3 D4 D1 D3 V5 V5 2 0.40 18 21 -3
GLINKIN Kärol-Liina
TM / EST
4 D3 D2 V5 V5 V5 3 0.60 20 20 0
JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
5 D2 D2 D2 D4 V5 1 0.20 15 22 -7
KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
6 D2 D2 D4 D3 D2 0 0.00 13 25 -12

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
NILISK Kristiin
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.80 22 16 +6
KERIK Liisi
TM / EST
2 D1 D0 D0 D1 D2 0 0.00 4 25 -21
ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
3 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 12 +10
MURUMAA Mathias
TM / EST
4 D4 V5 D3 D3 D4 1 0.20 19 20 -1
AIT Daniel
SBSKD / EST
5 D4 V5 D3 V5 D2 2 0.40 19 19 0
JAKIMOV Ruslan
TM / EST
6 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.80 21 15 +6

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
VELLESTE Karoliina
TM / EST
1 V5 D4 D4 D3 V5 2 0.40 21 18 +3
OSSIPOV Oliivia
TM / EST
2 D2 D4 D2 D1 V5 1 0.20 14 22 -8
DORONIN Nikita
SBSKD / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 17 +8
MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
4 V5 V5 D3 D1 V5 3 0.60 19 18 +1
TOBIAS Erik
SBSKD / EST
5 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 10 +12
SHEMETOV Pavel
TM / EST
6 D1 D2 D4 D2 D0 0 0.00 9 25 -16

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 NOVOSELTSEV Ivan 29  SBSKD  EST  1.00  25  +16  Advanced
2 DORONIN Nikita 33  SBSKD  EST  1.00  25  17  +8  Advanced
3 TOBIAS Erik 23  SBSKD  EST  0.80  22  10  +12  Advanced
4 ALTUNIN Valentin 36  SBSKD  EST  0.80  22  12  +10  Advanced
5T NILISK Kristiin 30  TM  EST  0.80  22  16  +6  Advanced
5T LUHAMAA Erkki   MP  EST  0.80  22  16  +6  Advanced
7 JAKIMOV Ruslan 25  TM / TMH  EST  0.80  21  15  +6  Advanced
8 MATSKEVITŠ Iris-Maria 52  TM  EST  0.60  19  18  +1  Advanced
9 GLINKIN Kärol-Liina 26  TM  EST  0.60  20  20  Advanced
10 VELLESTE Karoliina 24  TM  EST  0.40  21  18  +3  Advanced
11 AIT Daniel 61  SBSKD  EST  0.40  19  19  Advanced
12 MEIER Jaan 20  TM  EST  0.40  18  21  -3  Advanced
13 MURUMAA Mathias 22  TM  EST  0.20  19  20  -1  Advanced
14 JÕGISU Johanna Maria 44  TM  EST  0.20  15  22  -7  Advanced
15 OSSIPOV Oliivia 31  TM  EST  0.20  14  22  -8  Advanced
16 KANISTIK Ingel Ethel 49  TM  EST  0.00  13  25  -12  Advanced
17 SHEMETOV Pavel 63  TM  EST  0.00  25  -16  Eliminated
18 KERIK Liisi 50  TM  EST  0.00  25  -21  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
 
  (1) NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
 
(16) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
15 - 5 
    (1) NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
 
(9) GLINKIN Kärol-Liina
TM / EST
 
  15 - 4 
  (8) GLINKIN Kärol-Liina
TM / EST
 
 
(8) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
10 - 9   
    (1) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
(5) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  13 - 12 
  (5) MEIER Jaan
TM / EST
 
   
(12) MEIER Jaan
TM / EST
 
13 - 12     
    (4) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(13) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  15 - 8   
  (4) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(4) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
15 - 6   
    (1) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
(3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
  13 - 9 
  (3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
   
(14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
11 - 2     
    (3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
   
(11) AIT Daniel
SBSKD / EST
 
  15 - 5     
  (6) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
     
(6) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 10       
    (2) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
 
(7) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
  15 - 5   
  (7) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
   
(10) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
15 - 8     
    (2) OSSIPOV Oliivia
TM / EST
 
 
(15) OSSIPOV Oliivia
TM / EST
 
  14 - 13   
  (2) OSSIPOV Oliivia
TM / EST
 
 
(2) DORONIN Nikita
SBSKD / EST
 
15 - 14   
   

Bronze Medal  
   
(4) NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
 
  (3) NOVOSELTSEV Ivan
SBSKD / EST
 
(3) OSSIPOV Oliivia
TM / EST
 
15 - 9 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) GLINKIN Kärol-Liina
TM / EST
 
  (5) MEIER Jaan
TM / EST
 
(5) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 12 
    (5) MEIER Jaan
TM / EST
 
(6) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
  15 - 14 
  (6) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
 
(7) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
11 - 10   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) GLINKIN Kärol-Liina
TM / EST
 
  (7) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
(7) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
14 - 7 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  (9) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
(9) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
15 - 9 
    (9) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
(12) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  15 - 14 
  (12) NILISK Kristiin
TM / EST
 
 
(13) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
15 - 10   
    (9) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
(14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  15 - 11 
  (11) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
   
(11) AIT Daniel
SBSKD / EST
 
Opponent no-show     
    (10) DORONIN Nikita
SBSKD / EST
 
 
(10) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
  15 - 9   
  (10) DORONIN Nikita
SBSKD / EST
 
 
(15) DORONIN Nikita
SBSKD / EST
 
15 - 13   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  (11) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(11) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
14 - 10 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  (13) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
(13) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
15 - 7 
    (13) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
(14) -BYE-    14 - 13 
  (14) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
 
(15) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  (15) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
(15) -BYE-   
   

Final Results
Event finished at 20:08
Place Name Club(s) Country
1 TOBIAS Erik SBSKD  EST 
2 ALTUNIN Valentin SBSKD  EST 
3 NOVOSELTSEV Ivan SBSKD  EST 
4 OSSIPOV Oliivia TM  EST 
5 MEIER Jaan TM  EST 
6 JAKIMOV Ruslan TM / TMH  EST 
7 LUHAMAA Erkki MP  EST 
8 GLINKIN Kärol-Liina TM  EST 
9 MATSKEVITŠ Iris-Maria TM  EST 
10 DORONIN Nikita SBSKD  EST 
11 NILISK Kristiin TM  EST 
12 JÕGISU Johanna Maria TM  EST 
13 VELLESTE Karoliina TM  EST 
14 MURUMAA Mathias TM  EST 
15 KANISTIK Ingel Ethel TM  EST 
16 AIT Daniel SBSKD  EST 
17 SHEMETOV Pavel TM  EST 
18 KERIK Liisi TM  EST