Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 FADEJEV Dmitri TM  EST 
2 PEVKUR Jan Joonas TM  EST 
3 SHISHIKIN Sergei 10  TM  EST 
4 LUTSENKO Ilja 11  SBSKD  EST 
5 KALLASTE Carl-Robert 12  TM  EST 
6 NILISK Kenno 13  TM  EST 
7 ŠITIKOV Nikita 15  TM  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
NILISK Kenno
TM / EST
1 D0 D4 D4 V5 D1 D3 1 0.17 17 28 -11
FADEJEV Dmitri
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 D4 D3 4 0.67 27 22 +5
KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
3 V5 D4 V5 D2 D1 D2 2 0.33 19 28 -9
ŠITIKOV Nikita
TM / EST
4 V5 D4 D4 D2 D0 D3 1 0.17 18 29 -11
SHISHIKIN Sergei
TM / EST
5 D3 D4 V5 V5 D1 D3 2 0.33 21 24 -3
LUTSENKO Ilja
SBSKD / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 D4 5 0.83 29 12 +17
PEVKUR Jan Joonas
TM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 18 +12

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 PEVKUR Jan Joonas TM  EST  1.00  30  18  +12  Advanced
2 LUTSENKO Ilja 11  SBSKD  EST  0.83  29  12  +17  Advanced
3 FADEJEV Dmitri TM  EST  0.67  27  22  +5  Advanced
4 SHISHIKIN Sergei 10  TM  EST  0.33  21  24  -3  Advanced
5 KALLASTE Carl-Robert 12  TM  EST  0.33  19  28  -9  Advanced
6 ŠITIKOV Nikita 15  TM  EST  0.17  18  29  -11  Advanced
7 NILISK Kenno 13  TM  EST  0.17  17  28  -11  Advanced
Round Scores
Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
       
(1) PEVKUR Jan Joonas
TM / EST
 
  (1) PEVKUR Jan Joonas
TM / EST
 
(8) -BYE-   
    (1) PEVKUR Jan Joonas
TM / EST
 
(5) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
  10 - 7 
  (4) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
 
(4) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
15 - 11   
    (1) LUTSENKO Ilja
SBSKD / EST
 
(3) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
  15 - 12 
  (3) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
   
(6) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
7 - 6     
    (2) LUTSENKO Ilja
SBSKD / EST
 
 
(7) NILISK Kenno
TM / EST
 
  15 - 12   
  (2) LUTSENKO Ilja
SBSKD / EST
 
 
(2) LUTSENKO Ilja
SBSKD / EST
 
15 - 10   
   

Bronze Medal  
   
(4) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
  (3) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
(3) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
11 - 9 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) -BYE- 
  (5) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
(5) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
 
    (5) NILISK Kenno
TM / EST
 
(6) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
  15 - 7 
  (6) NILISK Kenno
TM / EST
 
 
(7) NILISK Kenno
TM / EST
 
7 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) -BYE- 
  (7) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
(7) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
 
   

Final Results
Event finished at 19:41
Place Name Club(s) Country
1 LUTSENKO Ilja SBSKD  EST 
2 PEVKUR Jan Joonas TM  EST 
3 FADEJEV Dmitri TM  EST 
4 SHISHIKIN Sergei TM  EST 
5 NILISK Kenno TM  EST 
6 KALLASTE Carl-Robert TM  EST 
7 ŠITIKOV Nikita TM  EST