Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BEIMANOVA Karina 17  TM  EST 
2 JAKIMOV Ruslan 22  TM / TMH  EST 
3 KOEMETS Sven 23  TM  EST 
4 VELLESTE Karoliina 25  TM  EST 
5 MURUMAA Mathias 29  TM  EST 
6 MEIER Jaan 30  TM  EST 
7 LUHAMAA Erkki 35  MP  EST 
8 LÄTTEKIVI Mattis 44  TM  EST 
9 KANISTIK Ingel Ethel 45  TM  EST 
10 JÕGISU Johanna Maria 50  TM  EST 
11 MOORA Kati 55  TM  EST 
12 HEILE Els 58  TM  EST 
13 ANDRESSON Margus 63  KSK / TMH  EST 
14 KÕIV Hip   EEX  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
1 D2 V5 D3 D2 V5 D1 2 0.33 18 26 -8
ANDRESSON Margus
KSK / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 14 +16
HEILE Els
TM / EST
3 D3 D1 D4 D2 D4 D1 0 0.00 15 30 -15
MURUMAA Mathias
TM / EST
4 V5 D3 V5 V5 V5 D3 4 0.67 26 24 +2
BEIMANOVA Karina
TM / EST
5 V5 D3 V5 D4 D2 D3 2 0.33 22 24 -2
LÄTTEKIVI Mattis
TM / EST
6 D3 D1 V5 D3 V5 V5 3 0.50 22 25 -3
VELLESTE Karoliina
TM / EST
7 V5 D4 V5 V5 V5 D4 4 0.67 28 18 +10

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
MEIER Jaan
TM / EST
1 D2 V5 D3 D4 D3 V5 2 0.33 22 24 -2
JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
2 V5 D1 D1 D1 D1 V5 2 0.33 14 23 -9
KOEMETS Sven
TM / EST
3 D1 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 26 15 +11
KÕIV Hip
EEX / EST
4 V5 V5 D2 D3 V5 V5 4 0.67 25 18 +7
LUHAMAA Erkki
MP / EST
5 V5 V5 D2 V5 V5 V5 5 0.83 27 17 +10
JAKIMOV Ruslan
TM / EST
6 V5 V5 D4 D2 D3 V5 3 0.50 24 22 +2
MOORA Kati
TM / EST
7 D3 D1 D1 D2 D1 D3 0 0.00 11 30 -19

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 ANDRESSON Margus 63  KSK / TMH  EST  1.00  30  14  +16  Advanced
2 KOEMETS Sven 23  TM  EST  0.83  26  15  +11  Advanced
3 LUHAMAA Erkki 35  MP  EST  0.83  27  17  +10  Advanced
4 VELLESTE Karoliina 25  TM  EST  0.67  28  18  +10  Advanced
5 KÕIV Hip   EEX  EST  0.67  25  18  +7  Advanced
6 MURUMAA Mathias 29  TM  EST  0.67  26  24  +2  Advanced
7 JAKIMOV Ruslan 22  TM / TMH  EST  0.50  24  22  +2  Advanced
8 LÄTTEKIVI Mattis 44  TM  EST  0.50  22  25  -3  Advanced
9T BEIMANOVA Karina 17  TM  EST  0.33  22  24  -2  Advanced
9T MEIER Jaan 30  TM  EST  0.33  22  24  -2  Advanced
11 KANISTIK Ingel Ethel 45  TM  EST  0.33  18  26  -8  Advanced
12 JÕGISU Johanna Maria 50  TM  EST  0.33  14  23  -9  Advanced
13 HEILE Els 58  TM  EST  0.00  15  30  -15  Advanced
14 MOORA Kati 55  TM  EST  0.00  11  30  -19  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
  (1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
(16) -BYE-   
    (1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
(9) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
  9 - 4 
  (8) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
 
(8) LÄTTEKIVI Mattis
TM / EST
 
15 - 8   
    (1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
(5) KÕIV Hip
EEX / EST
 
  15 - 9 
  (5) KÕIV Hip
EEX / EST
 
   
(12) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
14 - 6     
    (4) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
 
(13) HEILE Els
TM / EST
 
  15 - 13   
  (4) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
 
(4) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
15 - 12   
    (1) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
(3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
  15 - 6 
  (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
   
(14) MOORA Kati
TM / EST
 
15 - 4     
    (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
   
(11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  15 - 10     
  (6) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
     
(6) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
15 - 4       
    (2) MEIER Jaan
TM / EST
 
 
(7) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
  12 - 8   
  (7) MEIER Jaan
TM / EST
 
   
(10) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 8     
    (2) MEIER Jaan
TM / EST
 
 
(15) -BYE-    4 - 3   
  (2) KOEMETS Sven
TM / EST
 
 
(2) KOEMETS Sven
TM / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
  (3) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
(3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 12 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
  (5) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(5) KÕIV Hip
EEX / EST
 
15 - 10 
    (5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
(6) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  15 - 10 
  (6) KOEMETS Sven
TM / EST
 
 
(7) KOEMETS Sven
TM / EST
 
15 - 11   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) KÕIV Hip
EEX / EST
 
  (7) KÕIV Hip
EEX / EST
 
(7) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
15 - 8 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) LÄTTEKIVI Mattis
TM / EST
 
(9) LÄTTEKIVI Mattis
TM / EST
 
 
    (9) LÄTTEKIVI Mattis
TM / EST
 
(12) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  15 - 13 
  (12) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
 
(13) HEILE Els
TM / EST
 
11 - 7   
    (9) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
(14) MOORA Kati
TM / EST
 
  13 - 5 
  (11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
   
(11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
15 - 10     
    (10) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
 
(10) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
  9 - 8   
  (10) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  (11) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
(11) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
13 - 12 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) HEILE Els
TM / EST
 
(13) HEILE Els
TM / EST
 
 
    (13) HEILE Els
TM / EST
 
(14) MOORA Kati
TM / EST
 
  15 - 11 
  (14) MOORA Kati
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Final Results
Event finished at 19:48
Place Name Club(s) Country
1 ANDRESSON Margus KSK / TMH  EST 
2 MEIER Jaan TM  EST 
3 VELLESTE Karoliina TM  EST 
4 LUHAMAA Erkki MP  EST 
5 KOEMETS Sven TM  EST 
6 BEIMANOVA Karina TM  EST 
7 KÕIV Hip EEX  EST 
8 MURUMAA Mathias TM  EST 
9 KANISTIK Ingel Ethel TM  EST 
10 LÄTTEKIVI Mattis TM  EST 
11 JÕGISU Johanna Maria TM  EST 
12 JAKIMOV Ruslan TM / TMH  EST 
13 HEILE Els TM  EST 
14 MOORA Kati TM  EST