Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BEIMANOVA Karina 17  TM  EST 
2 KOEMETS Sven 21  TM  EST 
3 VELLESTE Karoliina 22  TM  EST 
4 NILISK Kristiin 25  TM  EST 
5 MEIER Jaan 26  TM  EST 
6 MURUMAA Mathias 28  TM  EST 
7 NOVOSJOLOVA Luiza 29  LG  EST 
8 ANIS Dinara 31  TM  EST 
9 LUHAMAA Erkki 32  MP  EST 
10 ZABELIN Eldar 41  LG  EST 
11 KANISTIK Ingel Ethel 43  TM  EST 
12 JÕGISU Johanna Maria 47  TM  EST 
13 SHEMETOV Pavel 53  TM  EST 
14 ALJAND Raigo 61  TM  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
MEIER Jaan
TM / EST
1 D1 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 26 18 +8
SHEMETOV Pavel
TM / EST
2 V5 D2 V5 D1 D3 D1 2 0.33 17 25 -8
LUHAMAA Erkki
MP / EST
3 D1 V5 D4 D4 V5 V5 3 0.50 24 22 +2
NILISK Kristiin
TM / EST
4 D4 D4 V5 D3 V5 D3 2 0.33 24 27 -3
ANIS Dinara
TM / EST
5 D4 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.67 28 19 +9
ZABELIN Eldar
LG / EST
6 D3 V5 D1 D3 V5 D3 2 0.33 20 27 -7
BEIMANOVA Karina
TM / EST
7 D1 V5 D4 V5 D1 V5 3 0.50 21 22 -1

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
1 V5 D4 V5 V5 V5 D2 4 0.67 26 18 +8
KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
2 D1 D3 V5 D2 D1 V5 2 0.33 17 23 -6
MURUMAA Mathias
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 17 +13
JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
4 D2 D0 D2 V5 D3 D0 1 0.17 12 29 -17
ALJAND Raigo
TM / EST
5 D1 V5 D2 D4 D2 D0 1 0.17 14 27 -13
VELLESTE Karoliina
TM / EST
6 D4 V5 D3 V5 V5 D3 3 0.50 25 21 +4
KOEMETS Sven
TM / EST
7 V5 D3 D3 V5 V5 V5 4 0.67 26 15 +11

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 MURUMAA Mathias 28  TM  EST  1.00  30  17  +13  Advanced
2 MEIER Jaan 26  TM  EST  0.83  26  18  +8  Advanced
3 KOEMETS Sven 21  TM  EST  0.67  26  15  +11  Advanced
4 ANIS Dinara 31  TM  EST  0.67  28  19  +9  Advanced
5 NOVOSJOLOVA Luiza 29  LG  EST  0.67  26  18  +8  Advanced
6 VELLESTE Karoliina 22  TM  EST  0.50  25  21  +4  Advanced
7 LUHAMAA Erkki 32  MP  EST  0.50  24  22  +2  Advanced
8 BEIMANOVA Karina 17  TM  EST  0.50  21  22  -1  Advanced
9 NILISK Kristiin 25  TM  EST  0.33  24  27  -3  Advanced
10 KANISTIK Ingel Ethel 43  TM  EST  0.33  17  23  -6  Advanced
11 ZABELIN Eldar 41  LG  EST  0.33  20  27  -7  Advanced
12 SHEMETOV Pavel 53  TM  EST  0.33  17  25  -8  Advanced
13 ALJAND Raigo 61  TM  EST  0.17  14  27  -13  Advanced
14 JÕGISU Johanna Maria 47  TM  EST  0.17  12  29  -17  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  (1) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
(16) -BYE-   
    (1) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
(9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  15 - 8 
  (8) NILISK Kristiin
TM / EST
 
 
(8) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
15 - 10   
    (1) ANIS Dinara
TM / EST
 
(5) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
  13 - 11 
  (5) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
   
(12) SHEMETOV Pavel
TM / EST
 
15 - 9     
    (4) ANIS Dinara
TM / EST
 
 
(13) ALJAND Raigo
TM / EST
 
  13 - 10   
  (4) ANIS Dinara
TM / EST
 
 
(4) ANIS Dinara
TM / EST
 
15 - 8   
    (1) KOEMETS Sven
TM / EST
 
(3) KOEMETS Sven
TM / EST
 
  15 - 1 
  (3) KOEMETS Sven
TM / EST
 
   
(14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
12 - 5     
    (3) KOEMETS Sven
TM / EST
 
   
(11) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
  15 - 9     
  (6) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
     
(6) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
15 - 13       
    (2) KOEMETS Sven
TM / EST
 
 
(7) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
  5 - 4   
  (7) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
   
(10) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
15 - 6     
    (2) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
 
(15) -BYE-    15 - 11   
  (2) MEIER Jaan
TM / EST
 
 
(2) MEIER Jaan
TM / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
(3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 12 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  (5) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(5) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
15 - 12 
    (5) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(6) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
  15 - 9 
  (6) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
 
(7) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 6   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
  (7) MEIER Jaan
TM / EST
 
(7) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 12 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(9) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
 
    (9) ALJAND Raigo
TM / EST
 
(12) SHEMETOV Pavel
TM / EST
 
  Opponent no-show 
  (12) ALJAND Raigo
TM / EST
 
 
(13) ALJAND Raigo
TM / EST
 
14 - 10   
    (9) ALJAND Raigo
TM / EST
 
(14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  15 - 10 
  (11) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
   
(11) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
15 - 9     
    (10) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
 
(10) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  15 - 9   
  (10) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) -BYE- 
  (11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
(11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) SHEMETOV Pavel
TM / EST
 
(13) SHEMETOV Pavel
TM / EST
 
 
    (13) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
(14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  15 - 13 
  (14) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Final Results
Event finished at 19:44
Place Name Club(s) Country
1 KOEMETS Sven TM  EST 
2 ANIS Dinara TM  EST 
3 LUHAMAA Erkki MP  EST 
4 MURUMAA Mathias TM  EST 
5 NILISK Kristiin TM  EST 
6 VELLESTE Karoliina TM  EST 
7 MEIER Jaan TM  EST 
8 NOVOSJOLOVA Luiza LG  EST 
9 ALJAND Raigo TM  EST 
10 ZABELIN Eldar LG  EST 
11 KANISTIK Ingel Ethel TM  EST 
12 BEIMANOVA Karina TM  EST 
13 JÕGISU Johanna Maria TM  EST 
14 SHEMETOV Pavel TM  EST