Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BEIMANOVA Karina 18  TM  EST 
2 VELLESTE Karoliina 22  TM  EST 
3 NILISK Kristiin 23  TM  EST 
4 JAKIMOV Ruslan 24  TM / TMH  EST 
5 MEIER Jaan 25  TM  EST 
6 ANIS Dinara 29  TM  EST 
7 LUHAMAA Erkki 31  MP  EST 
8 MATSKEVITŠ Iris-Maria 38  TM  EST 
9 JÕGISU Johanna Maria 46  TM  EST 
10 ANDRESSON Margus 51  KSK / TMH  EST 
11 ALJAND Raigo 54  TM  EST 
12 MOORA Kati 57  TM  EST 
13 MURUMAA Mathias 26  TM  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
MEIER Jaan
TM / EST
1 D4 V5 V5 D2 V5 D4 3 0.50 25 20 +5
BEIMANOVA Karina
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 19 +11
JAKIMOV Ruslan
TM / EST
3 D3 D2 V5 V5 V5 D4 3 0.50 24 22 +2
JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
4 D1 D4 D2 D3 V5 V5 2 0.33 20 26 -6
MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
5 V5 D3 D3 V5 V5 D4 3 0.50 25 23 +2
MOORA Kati
TM / EST
6 D1 D2 D2 D2 D3 D0 0 0.00 10 30 -20
MURUMAA Mathias
TM / EST
7 V5 D4 V5 D4 V5 V5 4 0.67 28 22 +6

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
ANDRESSON Margus
KSK / EST
1 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.80 24 13 +11
NILISK Kristiin
TM / EST
2 D1 D3 V5 D2 D2 1 0.20 13 20 -7
LUHAMAA Erkki
MP / EST
3 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 17 +4
ALJAND Raigo
TM / EST
4 D2 D0 D2 D4 D1 0 0.00 9 25 -16
ANIS Dinara
TM / EST
5 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 18 +5
VELLESTE Karoliina
TM / EST
6 D4 V5 D4 V5 D3 2 0.40 21 18 +3

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 BEIMANOVA Karina 18  TM  EST  1.00  30  19  +11  Advanced
2 ANDRESSON Margus 51  KSK / TMH  EST  0.80  24  13  +11  Advanced
3 ANIS Dinara 29  TM  EST  0.80  23  18  +5  Advanced
4 LUHAMAA Erkki 31  MP  EST  0.80  21  17  +4  Advanced
5 MURUMAA Mathias 26  TM  EST  0.67  28  22  +6  Advanced
6 MEIER Jaan 25  TM  EST  0.50  25  20  +5  Advanced
7 MATSKEVITŠ Iris-Maria 38  TM  EST  0.50  25  23  +2  Advanced
8 JAKIMOV Ruslan 24  TM / TMH  EST  0.50  24  22  +2  Advanced
9 VELLESTE Karoliina 22  TM  EST  0.40  21  18  +3  Advanced
10 JÕGISU Johanna Maria 46  TM  EST  0.33  20  26  -6  Advanced
11 NILISK Kristiin 23  TM  EST  0.20  13  20  -7  Advanced
12 ALJAND Raigo 54  TM  EST  0.00  25  -16  Advanced
13 MOORA Kati 57  TM  EST  0.00  10  30  -20  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
  (1) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(16) -BYE-   
    (1) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(9) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
  15 - 5 
  (8) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
 
(8) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
15 - 12   
    (1) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(5) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  10 - 8 
  (5) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
   
(12) ALJAND Raigo
TM / EST
 
15 - 9     
    (4) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
 
(13) MOORA Kati
TM / EST
 
  13 - 12   
  (4) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
 
(4) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 3   
    (1) BEIMANOVA Karina
TM / EST
 
(3) ANIS Dinara
TM / EST
 
  6 - 5 
  (3) ANIS Dinara
TM / EST
 
   
(14) -BYE-       
    (3) MEIER Jaan
TM / EST
 
   
(11) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  7 - 5     
  (6) MEIER Jaan
TM / EST
 
     
(6) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 9       
    (2) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
 
(7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
  15 - 5   
  (7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
   
(10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
15 - 14     
    (2) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
 
(15) -BYE-    15 - 6   
  (2) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
 
(2) ANDRESSON Margus
KSK / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  (3) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
(3) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 6 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
  (5) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
(5) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 5 
    (5) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
(6) ANIS Dinara
TM / EST
 
  Opponent withdrew 
  (6) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
 
(7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
12 - 4   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) JAKIMOV Ruslan
TM / EST
 
  (7) ANIS Dinara
TM / EST
 
(7) ANIS Dinara
TM / EST
 
15 - 5 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
(9) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
 
    (9) ALJAND Raigo
TM / EST
 
(12) ALJAND Raigo
TM / EST
 
  15 - 11 
  (12) ALJAND Raigo
TM / EST
 
 
(13) MOORA Kati
TM / EST
 
15 - 10   
    (9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(14) -BYE-    15 - 8 
  (11) NILISK Kristiin
TM / EST
 
   
(11) NILISK Kristiin
TM / EST
 
     
    (10) NILISK Kristiin
TM / EST
 
 
(10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  15 - 12   
  (10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
  (11) VELLESTE Karoliina
TM / EST
 
(11) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
15 - 7 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) MOORA Kati
TM / EST
 
(13) MOORA Kati
TM / EST
 
 
    (13) MOORA Kati
TM / EST
 
(14) -BYE-     
  (14) -BYE-   
(15) -BYE-     
   

Final Results
Event finished at 19:51
Place Name Club(s) Country
1 BEIMANOVA Karina TM  EST 
2 ANDRESSON Margus KSK / TMH  EST 
3 MURUMAA Mathias TM  EST 
4 MEIER Jaan TM  EST 
5 LUHAMAA Erkki MP  EST 
6 MATSKEVITŠ Iris-Maria TM  EST 
7 ANIS Dinara TM  EST 
8 JAKIMOV Ruslan TM / TMH  EST 
9 NILISK Kristiin TM  EST 
10 ALJAND Raigo TM  EST 
11 VELLESTE Karoliina TM  EST 
12 JÕGISU Johanna Maria TM  EST 
13 MOORA Kati TM  EST