Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 MEIER Jaan 12  TM  EST 
2 NOVOSJOLOVA Luiza 19  LG  EST 
3 TOBIAS Erik 20  SBSKD  EST 
4 ZABELIN Eldar 22  LG  EST 
5 NILISK Kristiin 25  TM  EST 
6 ALTUNIN Valentin 26  SBSKD  EST 
7 LUHAMAA Erkki 28  MP  EST 
8 MELLES Anne-Mai 29  TM  EST 
9 MATSKEVITŠ Iris-Maria 30  TM  EST 
10 JÕGISU Johanna Maria 33  TM  EST 
11 KANISTIK Ingel Ethel 36  TM  EST 
12 MOORA Kati 57  TM  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 15 +10
NILISK Kristiin
TM / EST
2 D3 D4 V5 D4 D3 1 0.20 19 20 -1
MEIER Jaan
TM / EST
3 D3 V5 V5 V5 V5 4 0.80 23 18 +5
MOORA Kati
TM / EST
4 D3 D0 D4 D1 V5 1 0.20 13 24 -11
MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
5 D2 V5 D3 V5 D3 2 0.40 18 20 -2
ZABELIN Eldar
LG / EST
6 D4 V5 D2 D4 V5 2 0.40 20 21 -1

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
1 D2 D4 D0 D3 D1 0 0.00 10 25 -15
MELLES Anne-Mai
TM / EST
2 V5 V5 D2 V5 D4 3 0.60 21 17 +4
JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
3 V5 D2 D1 D4 D3 1 0.20 15 24 -9
TOBIAS Erik
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
5 V5 D3 V5 D2 D3 2 0.40 18 22 -4
LUHAMAA Erkki
MP / EST
6 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.80 24 16 +8

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 TOBIAS Erik 20  SBSKD  EST  1.00  25  +16  Advanced
2 ALTUNIN Valentin 26  SBSKD  EST  1.00  25  15  +10  Advanced
3 LUHAMAA Erkki 28  MP  EST  0.80  24  16  +8  Advanced
4 MEIER Jaan 12  TM  EST  0.80  23  18  +5  Advanced
5 MELLES Anne-Mai 29  TM  EST  0.60  21  17  +4  Advanced
6 ZABELIN Eldar 22  LG  EST  0.40  20  21  -1  Advanced
7 MATSKEVITŠ Iris-Maria 30  TM  EST  0.40  18  20  -2  Advanced
8 NOVOSJOLOVA Luiza 19  LG  EST  0.40  18  22  -4  Advanced
9 NILISK Kristiin 25  TM  EST  0.20  19  20  -1  Advanced
10 JÕGISU Johanna Maria 33  TM  EST  0.20  15  24  -9  Advanced
11 MOORA Kati 57  TM  EST  0.20  13  24  -11  Advanced
12 KANISTIK Ingel Ethel 36  TM  EST  0.00  10  25  -15  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
  (1) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
(16) -BYE-   
    (1) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
(9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  15 - 7 
  (8) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
 
(8) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
15 - 13   
    (1) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
(5) MELLES Anne-Mai
TM / EST
 
  15 - 7 
  (5) MELLES Anne-Mai
TM / EST
 
   
(12) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
15 - 7     
    (4) MEIER Jaan
TM / EST
 
 
(13) -BYE-    15 - 9   
  (4) MEIER Jaan
TM / EST
 
 
(4) MEIER Jaan
TM / EST
 
   
    (1) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
(3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
  14 - 11 
  (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
   
(14) -BYE-       
    (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
   
(11) MOORA Kati
TM / EST
 
  13 - 6     
  (6) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
     
(6) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
13 - 6       
    (2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
  14 - 9   
  (7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
   
(10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
15 - 10     
    (2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(15) -BYE-    11 - 4   
  (2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) MEIER Jaan
TM / EST
 
  (3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
(3) LUHAMAA Erkki
MP / EST
 
15 - 8 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
  (5) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
(5) MELLES Anne-Mai
TM / EST
 
12 - 10 
    (5) NOVOSJOLOVA Luiza
LG / EST
 
(6) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
  15 - 6 
  (6) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
 
(7) MATSKEVITŠ Iris-Maria
TM / EST
 
15 - 11   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) MELLES Anne-Mai
TM / EST
 
  (7) MELLES Anne-Mai
TM / EST
 
(7) ZABELIN Eldar
LG / EST
 
15 - 6 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
 
    (9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(12) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  15 - 11 
  (12) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
 
(13) -BYE-     
    (9) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(14) -BYE-    15 - 11 
  (11) MOORA Kati
TM / EST
 
   
(11) MOORA Kati
TM / EST
 
     
    (10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
 
(10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
  14 - 7   
  (10) JÕGISU Johanna Maria
TM / EST
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
  (11) KANISTIK Ingel Ethel
TM / EST
 
(11) MOORA Kati
TM / EST
 
15 - 12 
   

Final Results
Event finished at 20:00
Place Name Club(s) Country
1 ALTUNIN Valentin SBSKD  EST 
2 TOBIAS Erik SBSKD  EST 
3 LUHAMAA Erkki MP  EST 
4 MEIER Jaan TM  EST 
5 NOVOSJOLOVA Luiza LG  EST 
6 MATSKEVITŠ Iris-Maria TM  EST 
7 MELLES Anne-Mai TM  EST 
8 ZABELIN Eldar LG  EST 
9 NILISK Kristiin TM  EST 
10 JÕGISU Johanna Maria TM  EST 
11 KANISTIK Ingel Ethel TM  EST 
12 MOORA Kati TM  EST