Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 SALM Gaia-Marianna TM  EST 
2 TAMMOJA Mike TM  EST 
3 RAID Daniel Andreas TM  EST 
4 KOEMETS Sven TM  EST 
5 NILISK Kenno TM  EST 
6 KALLASTE Carl-Robert 10  TM  EST 
7 SHISHIKIN Sergei 11  TM  EST 
8 FADEJEV Dmitri 12  TM  EST 
9 ŠITIKOV Nikita 13  TM  EST 
10 MURUMAA Mathias 16  TM  EST 
11 MEIER Jaan 17  TM  EST 
12 TOBIAS Erik 18  SBSKD  EST 
13 MOOSUS Martti 19  TM  EST 
14 ALTUNIN Valentin 20  SBSKD  EST 
15 NILISK Kristiin 24  TM  EST 
16 KOPPEL Kaido   MP  EST 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
SHISHIKIN Sergei
TM / EST
1 D4 V5 V5 D3 2 0.50 17 15 +2
TOBIAS Erik
SBSKD / EST
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 14 +6
KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
3 D1 D3 D3 D2 0 0.00 9 20 -11
SALM Gaia-Marianna
TM / EST
4 D4 D3 V5 V5 2 0.50 17 16 +1
MOOSUS Martti
TM / EST
5 V5 D4 V5 D3 2 0.50 17 15 +2

Poule #2
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
MEIER Jaan
TM / EST
1 D3 D3 V5 D3 1 0.25 14 19 -5
TAMMOJA Mike
TM / EST
2 V5 D3 V5 V5 3 0.75 18 13 +5
FADEJEV Dmitri
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 12 +8
NILISK Kenno
TM / EST
4 D4 D3 D2 D3 0 0.00 12 20 -8
ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
5 V5 D2 D4 V5 2 0.50 16 16 0

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
MURUMAA Mathias
TM / EST
1 D2 V5 D2 D3 V5 2 0.40 17 21 -4
RAID Daniel Andreas
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
KOPPEL Kaido
MP / EST
3 D3 D3 V5 V5 V5 3 0.60 21 18 +3
KOEMETS Sven
TM / EST
4 V5 D2 D4 V5 V5 3 0.60 21 16 +5
ŠITIKOV Nikita
TM / EST
5 V5 D1 D3 D1 V5 2 0.40 15 21 -6
NILISK Kristiin
TM / EST
6 D3 D0 D1 D3 D3 0 0.00 10 25 -15

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 RAID Daniel Andreas TM  EST  1.00  25  +17  Advanced
2 FADEJEV Dmitri 12  TM  EST  1.00  20  12  +8  Advanced
3 TOBIAS Erik 18  SBSKD  EST  1.00  20  14  +6  Advanced
4 TAMMOJA Mike TM  EST  0.75  18  13  +5  Advanced
5 KOEMETS Sven TM  EST  0.60  21  16  +5  Advanced
6 KOPPEL Kaido   MP  EST  0.60  21  18  +3  Advanced
7T MOOSUS Martti 19  TM  EST  0.50  17  15  +2  Advanced
7T SHISHIKIN Sergei 11  TM  EST  0.50  17  15  +2  Advanced
9 SALM Gaia-Marianna TM  EST  0.50  17  16  +1  Advanced
10 ALTUNIN Valentin 20  SBSKD  EST  0.50  16  16  Advanced
11 MURUMAA Mathias 16  TM  EST  0.40  17  21  -4  Advanced
12 ŠITIKOV Nikita 13  TM  EST  0.40  15  21  -6  Advanced
13 MEIER Jaan 17  TM  EST  0.25  14  19  -5  Advanced
14 NILISK Kenno TM  EST  0.00  12  20  -8  Advanced
15 KALLASTE Carl-Robert 10  TM  EST  0.00  20  -11  Advanced
16 NILISK Kristiin 24  TM  EST  0.00  10  25  -15  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) RAID Daniel Andreas
TM / EST
 
  (1) RAID Daniel Andreas
TM / EST
 
(16) NILISK Kristiin
TM / EST
 
15 - 8 
    (1) RAID Daniel Andreas
TM / EST
 
(9) SALM Gaia-Marianna
TM / EST
 
  12 - 8 
  (8) MOOSUS Martti
TM / EST
 
 
(8) MOOSUS Martti
TM / EST
 
9 - 8   
    (1) RAID Daniel Andreas
TM / EST
 
(5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
  6 - 5 
  (5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
   
(12) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
10 - 5     
    (4) TAMMOJA Mike
TM / EST
 
 
(13) MEIER Jaan
TM / EST
 
  10 - 7   
  (4) TAMMOJA Mike
TM / EST
 
 
(4) TAMMOJA Mike
TM / EST
 
15 - 6   
    (1) RAID Daniel Andreas
TM / EST
 
(3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
  10 - 8 
  (3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
   
(14) NILISK Kenno
TM / EST
 
15 - 1     
    (3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
   
(11) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  15 - 11     
  (6) KOPPEL Kaido
MP / EST
 
     
(6) KOPPEL Kaido
MP / EST
 
9 - 6       
    (2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(7) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
  15 - 12   
  (7) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
   
(10) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
12 - 9     
    (2) ALTUNIN Valentin
SBSKD / EST
 
 
(15) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
  14 - 10   
  (2) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
 
(2) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
9 - 8   
   

Bronze Medal  
   
(4) TAMMOJA Mike
TM / EST
 
  (3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
(3) TOBIAS Erik
SBSKD / EST
 
7 - 6 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) MOOSUS Martti
TM / EST
 
  (5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
(5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
10 - 9 
    (5) KOEMETS Sven
TM / EST
 
(6) KOPPEL Kaido
MP / EST
 
  2 - 1 
  (6) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
 
(7) FADEJEV Dmitri
TM / EST
 
12 - 8   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) MOOSUS Martti
TM / EST
 
  (7) KOPPEL Kaido
MP / EST
 
(7) KOPPEL Kaido
MP / EST
 
15 - 10 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  (9) SALM Gaia-Marianna
TM / EST
 
(9) SALM Gaia-Marianna
TM / EST
 
15 - 6 
    (9) SALM Gaia-Marianna
TM / EST
 
(12) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
  13 - 9 
  (12) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
 
(13) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 10   
    (9) SALM Gaia-Marianna
TM / EST
 
(14) NILISK Kenno
TM / EST
 
  8 - 5 
  (11) NILISK Kenno
TM / EST
 
   
(11) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
10 - 9     
    (10) NILISK Kenno
TM / EST
 
 
(10) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
  9 - 7   
  (10) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
 
(15) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
15 - 6   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
  (11) ŠITIKOV Nikita
TM / EST
 
(11) KALLASTE Carl-Robert
TM / EST
 
15 - 11 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) NILISK Kristiin
TM / EST
 
  (13) NILISK Kristiin
TM / EST
 
(13) MEIER Jaan
TM / EST
 
15 - 14 
    (13) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
(14) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
  15 - 13 
  (14) MURUMAA Mathias
TM / EST
 
 
(15) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
14 - 10   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) MEIER Jaan
TM / EST
 
  (15) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
(15) SHISHIKIN Sergei
TM / EST
 
15 - 13 
   

Final Results
Event finished at 19:59
Place Name Club(s) Country
1 RAID Daniel Andreas TM  EST 
2 ALTUNIN Valentin SBSKD  EST 
3 TOBIAS Erik SBSKD  EST 
4 TAMMOJA Mike TM  EST 
5 KOEMETS Sven TM  EST 
6 FADEJEV Dmitri TM  EST 
7 KOPPEL Kaido MP  EST 
8 MOOSUS Martti TM  EST 
9 SALM Gaia-Marianna TM  EST 
10 NILISK Kenno TM  EST 
11 ŠITIKOV Nikita TM  EST 
12 KALLASTE Carl-Robert TM  EST 
13 MURUMAA Mathias TM  EST 
14 NILISK Kristiin TM  EST 
15 SHISHIKIN Sergei TM  EST 
16 MEIER Jaan TM  EST