Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 PRIINITS, Sten ENG  EST 
2 TURNAU, Peeter ENG  EST 
3 SALM, Jüri TM  EST 
4 AZIZOV, Elmar SBSKD  EST 
5 SVÕRJOV, Dmitri LG  EST 
6 ESKOV, Ruslan TK  EST 
7 BLINOV, Jevgeni SBSKD  EST 
8 BOBROV, Ilian SBSKD  EST 
9 LEBEDEV, Eduard 10  TM  EST 
10 DRAGUNOV, Roman 12  SBSKD  EST 
11 GUSAROV, Klim 13  TM  EST 
12 GEDZO, Andzej 14  SBSKD  EST 
13 LAO, Mattias 15  ENG  EST 
14 PRIIMÄGI, Henrik 18  TM  EST 
15 DJATSUK, Filipp 20  SBSKD  EST 
16 TAFENAU, Kasper 20  TM  EST 
17 LEHTMA, Andres 25  VKM  EST 
18 PAJU, Raul 25  ENG  EST 
19 SHAPOVALOV, Kirill   SBSKD  EST 
20 PREDE, Oliver   TM  EST 
21 EHALA, Eduard   TM  EST 
22 TAMMOJA, Mike   TM  EST 
23 ZURBA, Ilja   TM  EST 
24 TALPSEP, Kaur   TM  EST 
25 SHISHIKIN, Sergei   TM  EST 
26 PALUSAAR, Nikita   SBSKD  EST 
27 RAID, Daniel Andreas   TM  EST 
28 SMIRNOV, Nikita   PK  EST 
29 ZURBA, Gennadi   TM  EST 
30 GEDZO, Leon   SBSKD  EST 
31 SIMIN, Erik   TK  EST 
32 LUTSENKO, Ilja   SBSKD  EST 
Round Scores
Poule #1
On piste 1  at 14:00
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
GUSAROV, Klim
TM / EST
1 D4 V5 V5 V5 D1 D4 3 0.50 24 22 +2
EHALA, Eduard
TM / EST
2 V5 D4 V5 V5 D4 D0 3 0.50 23 23 0
TAMMOJA, Mike
TM / EST
3 D1 V5 V5 D3 V5 D1 3 0.50 20 26 -6
LUTSENKO, Ilja
SBSKD / EST
4 D2 D2 D4 D3 D3 D1 0 0.00 15 30 -15
DRAGUNOV, Roman
SBSKD / EST
5 D4 D2 V5 V5 D4 D2 2 0.33 22 26 -4
SIMIN, Erik
TK / EST
6 V5 V5 D3 V5 V5 D1 4 0.67 24 22 +2
PRIINITS, Sten
ENG / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 9 +21
Referee(s):
VALIULIN, Dmitri
TK / EST

Poule #2
On piste 2  at 14:00
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
PREDE, Oliver
TM / EST
1 D4 D4 D1 D4 D1 0 0.00 14 25 -11
ZURBA, Ilja
TM / EST
2 V5 D3 D2 D4 D1 1 0.20 15 24 -9
LEBEDEV, Eduard
TM / EST
3 V5 V5 D3 V5 D3 3 0.60 21 17 +4
GEDZO, Andzej
SBSKD / EST
4 V5 V5 V4 V5 D3 4 0.80 22 13 +9
GEDZO, Leon
SBSKD / EST
5 V5 V5 D1 D2 D4 2 0.40 17 23 -6
TURNAU, Peeter
ENG / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 12 +13
Referee(s):
MUTSENIK, Stanislav
TK / EST

Poule #3
On piste 3  at 14:00
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
TALPSEP, Kaur
TM / EST
1 D0 D1 D2 D3 D4 D1 0 0.00 11 30 -19
SALM, Jüri
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 15 +15
ZURBA, Gennadi
TM / EST
3 V5 D3 V5 V5 V5 V5 5 0.83 28 16 +12
BOBROV, Ilian
SBSKD / EST
4 V5 D4 D4 V5 V5 D4 3 0.50 27 23 +4
SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
5 V5 D3 D3 D4 V5 D2 2 0.33 22 25 -3
SMIRNOV, Nikita
PK / EST
6 V5 D3 D3 D2 D2 V5 2 0.33 20 28 -8
LAO, Mattias
ENG / EST
7 V5 D2 D0 V5 V5 D4 3 0.50 21 22 -1
Referee(s):
HANSTEIN, Aariu
ENG / EST

Poule #4
On piste 4  at 14:00
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
PRIIMÄGI, Henrik
TM / EST
1 V5 D1 V5 V5 V5 4 0.80 21 15 +6
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
2 D2 D1 D3 D1 D4 0 0.00 11 25 -14
BLINOV, Jevgeni
SBSKD / EST
3 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 12 +12
AZIZOV, Elmar
SBSKD / EST
4 D4 V5 D2 V5 V5 3 0.60 21 19 +2
LEHTMA, Andres
VKM / EST
5 D1 V5 D3 D2 D3 1 0.20 14 21 -7
PAJU, Raul
ENG / EST
6 D3 V5 V5 D4 V5 3 0.60 22 21 +1
Referee(s):
OSTROVSKI, Denis
TK / EST

Poule #5
On piste 5  at 14:00
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
SHISHIKIN, Sergei
TM / EST
1 D4 D0 D2 V5 D3 1 0.20 14 22 -8
TAFENAU, Kasper
TM / EST
2 V5 V5 D4 V5 D2 3 0.60 21 22 -1
PALUSAAR, Nikita
SBSKD / EST
3 V5 D4 V5 V5 D4 3 0.60 23 14 +9
DJATSUK, Filipp
SBSKD / EST
4 V5 V5 D3 D0 V3 3 0.60 16 18 -2
SVÕRJOV, Dmitri
LG / EST
5 D2 D4 D1 V5 D3 1 0.20 15 20 -5
ESKOV, Ruslan
TK / EST
6 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 15 +7
Referee(s):
BARNA, Roman
TK / EST

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 PRIINITS, Sten ENG  EST  1.00  30  +21  Advanced
2 SALM, Jüri TM  EST  1.00  30  15  +15  Advanced
3 TURNAU, Peeter ENG  EST  1.00  25  12  +13  Advanced
4 ZURBA, Gennadi   TM  EST  0.83  28  16  +12  Advanced
5 BLINOV, Jevgeni SBSKD  EST  0.80  24  12  +12  Advanced
6 GEDZO, Andzej 14  SBSKD  EST  0.80  22  13  +9  Advanced
7 ESKOV, Ruslan TK  EST  0.80  22  15  +7  Advanced
8 PRIIMÄGI, Henrik 18  TM  EST  0.80  21  15  +6  Advanced
9 SIMIN, Erik   TK  EST  0.67  24  22  +2  Advanced
10 PALUSAAR, Nikita   SBSKD  EST  0.60  23  14  +9  Advanced
11 LEBEDEV, Eduard 10  TM  EST  0.60  21  17  +4  Advanced
12 AZIZOV, Elmar SBSKD  EST  0.60  21  19  +2  Advanced
13 PAJU, Raul 25  ENG  EST  0.60  22  21  +1  Advanced
14 TAFENAU, Kasper 20  TM  EST  0.60  21  22  -1  Advanced
15 DJATSUK, Filipp 20  SBSKD  EST  0.60  16  18  -2  Advanced
16 BOBROV, Ilian SBSKD  EST  0.50  27  23  +4  Advanced
17 GUSAROV, Klim 13  TM  EST  0.50  24  22  +2  Advanced
18 EHALA, Eduard   TM  EST  0.50  23  23  Advanced
19 LAO, Mattias 15  ENG  EST  0.50  21  22  -1  Advanced
20 TAMMOJA, Mike   TM  EST  0.50  20  26  -6  Advanced
21 GEDZO, Leon   SBSKD  EST  0.40  17  23  -6  Advanced
22 SHAPOVALOV, Kirill   SBSKD  EST  0.33  22  25  -3  Advanced
23 DRAGUNOV, Roman 12  SBSKD  EST  0.33  22  26  -4  Advanced
24 SMIRNOV, Nikita   PK  EST  0.33  20  28  -8  Advanced
25 SVÕRJOV, Dmitri LG  EST  0.20  15  20  -5  Advanced
26 LEHTMA, Andres 25  VKM  EST  0.20  14  21  -7  Advanced
27 SHISHIKIN, Sergei   TM  EST  0.20  14  22  -8  Eliminated
28 ZURBA, Ilja   TM  EST  0.20  15  24  -9  Eliminated
29 PREDE, Oliver   TM  EST  0.00  14  25  -11  Eliminated
30 RAID, Daniel Andreas   TM  EST  0.00  11  25  -14  Eliminated
31 LUTSENKO, Ilja   SBSKD  EST  0.00  15  30  -15  Eliminated
32 TALPSEP, Kaur   TM  EST  0.00  11  30  -19  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
  (1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
(32) -BYE-   
    (1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
(17) GUSAROV, Klim
TM / EST
 
  15 - 2
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
  (16) GUSAROV, Klim
TM / EST
 
 
(16) BOBROV, Ilian
SBSKD / EST
 
13 - 12
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
 
    (1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
(9) SIMIN, Erik
TK / EST
 
  15 - 5
Ref:  OSTROVSKI, Denis  TK / EST 
  (9) SMIRNOV, Nikita
PK / EST
 
   
(24) SMIRNOV, Nikita
PK / EST
 
15 - 4
Ref:  HANSTEIN, Aariu  ENG / EST 
   
    (8) PRIIMÄGI, Henrik
TM / EST
 
 
(25) SVÕRJOV, Dmitri
LG / EST
 
  15 - 9
Ref:  BARNA, Roman  TK / EST 
 
  (8) PRIIMÄGI, Henrik
TM / EST
 
 
(8) PRIIMÄGI, Henrik
TM / EST
 
15 - 14
Ref:  MUTSENIK, Stanislav  TK / EST 
 
    (1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
(5) BLINOV, Jevgeni
SBSKD / EST
 
  15 - 14
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
  (5) BLINOV, Jevgeni
SBSKD / EST
 
   
(28) -BYE-       
    (5) BLINOV, Jevgeni
SBSKD / EST
 
   
(21) GEDZO, Leon
SBSKD / EST
 
  15 - 5
Ref:  MUTSENIK, Stanislav  TK / EST 
   
  (12) GEDZO, Leon
SBSKD / EST
 
     
(12) AZIZOV, Elmar
SBSKD / EST
 
15 - 14
Ref:  OSTROVSKI, Denis  TK / EST 
     
    (4) BLINOV, Jevgeni
SBSKD / EST
 
 
(13) PAJU, Raul
ENG / EST
 
  15 - 7
Ref:  MUTSENIK, Stanislav  TK / EST 
 
  (13) TAMMOJA, Mike
TM / EST
 
   
(20) TAMMOJA, Mike
TM / EST
 
15 - 7
Ref:  BARNA, Roman  TK / EST 
   
    (4) TAMMOJA, Mike
TM / EST
 
 
(29) -BYE-    15 - 8
Ref:  MUTSENIK, Stanislav  TK / EST 
 
  (4) ZURBA, Gennadi
TM / EST
 
 
(4) ZURBA, Gennadi
TM / EST
 
   
    (1) PRIINITS, Sten
ENG / EST
 
(3) TURNAU, Peeter
ENG / EST
 
  15 - 8
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
  (3) TURNAU, Peeter
ENG / EST
 
   
(30) -BYE-       
    (3) TURNAU, Peeter
ENG / EST
 
   
(19) LAO, Mattias
ENG / EST
 
  15 - 10
Ref:  OSTROVSKI, Denis  TK / EST 
   
  (14) LAO, Mattias
ENG / EST
 
     
(14) TAFENAU, Kasper
TM / EST
 
15 - 14
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
     
    (3) TURNAU, Peeter
ENG / EST
 
   
(11) LEBEDEV, Eduard
TM / EST
 
  15 - 9
Ref:  BARNA, Roman  TK / EST 
   
  (11) LEBEDEV, Eduard
TM / EST
 
       
(22) SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
 
15 - 6
Ref:  HANSTEIN, Aariu  ENG / EST 
       
    (6) GEDZO, Andzej
SBSKD / EST
 
     
(27) -BYE-    14 - 10
Ref:  OSTROVSKI, Denis  TK / EST 
     
  (6) GEDZO, Andzej
SBSKD / EST
 
     
(6) GEDZO, Andzej
SBSKD / EST
 
       
    (2) SALM, Jüri
TM / EST
 
 
(7) ESKOV, Ruslan
TK / EST
 
  15 - 8
Ref:  HANSTEIN, Aariu  ENG / EST 
 
  (7) ESKOV, Ruslan
TK / EST
 
   
(26) LEHTMA, Andres
VKM / EST
 
15 - 7
Ref:  MUTSENIK, Stanislav  TK / EST 
   
    (7) DRAGUNOV, Roman
SBSKD / EST
 
   
(23) DRAGUNOV, Roman
SBSKD / EST
 
  15 - 10
Ref:  HANSTEIN, Aariu  ENG / EST 
   
  (10) DRAGUNOV, Roman
SBSKD / EST
 
     
(10) PALUSAAR, Nikita
SBSKD / EST
 
15 - 14
Ref:  OSTROVSKI, Denis  TK / EST 
     
    (2) SALM, Jüri
TM / EST
 
 
(15) DJATSUK, Filipp
SBSKD / EST
 
  15 - 5
Ref:  VALIULIN, Dmitri  TK / EST 
 
  (15) DJATSUK, Filipp
SBSKD / EST
 
   
(18) EHALA, Eduard
TM / EST
 
15 - 8
Ref:  BARNA, Roman  TK / EST 
   
    (2) SALM, Jüri
TM / EST
 
 
(31) -BYE-    15 - 8
Ref:  HANSTEIN, Aariu  ENG / EST 
 
  (2) SALM, Jüri
TM / EST
 
 
(2) SALM, Jüri
TM / EST
 
   
   

Final Results
Event finished at 17:58
Place Name Club(s) Country
1 PRIINITS, Sten ENG  EST 
2 SALM, Jüri TM  EST 
3T BLINOV, Jevgeni SBSKD  EST 
3T TURNAU, Peeter ENG  EST 
5 GEDZO, Andzej SBSKD  EST 
6 PRIIMÄGI, Henrik TM  EST 
7 TAMMOJA, Mike TM  EST 
8 DRAGUNOV, Roman SBSKD  EST 
9 ZURBA, Gennadi TM  EST 
10 ESKOV, Ruslan TK  EST 
11 LEBEDEV, Eduard TM  EST 
12 DJATSUK, Filipp SBSKD  EST 
13 GUSAROV, Klim TM  EST 
14 LAO, Mattias ENG  EST 
15 GEDZO, Leon SBSKD  EST 
16 SMIRNOV, Nikita PK  EST 
17 SIMIN, Erik TK  EST 
18 PALUSAAR, Nikita SBSKD  EST 
19 AZIZOV, Elmar SBSKD  EST 
20 PAJU, Raul ENG  EST 
21 TAFENAU, Kasper TM  EST 
22 BOBROV, Ilian SBSKD  EST 
23 EHALA, Eduard TM  EST 
24 SHAPOVALOV, Kirill SBSKD  EST 
25 SVÕRJOV, Dmitri LG  EST 
26 LEHTMA, Andres VKM  EST 
27 SHISHIKIN, Sergei TM  EST 
28 ZURBA, Ilja TM  EST 
29 PREDE, Oliver TM  EST 
30 RAID, Daniel Andreas TM  EST 
31 LUTSENKO, Ilja SBSKD  EST 
32 TALPSEP, Kaur TM  EST