Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Aus, Sandra TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Anis, Dinara TM  EST 
6 Jahu, Edvin TM  EST 
7 Maripuu, Marian TM  EST 
8 Sjasin, Boris TM  EST 
9 Puhm, Marko TM  EST 
10 Vassiljev, Mihhail 10  TM  EST 
11 Matskevitš, Jegor 11  TM  EST 
12 Kolesnik, Aleks 12  TM  EST 
13 Korkkinen, Karina 14  TM  EST 
14 Matinjan, Anuš 16  TM  EST 
15 Telegina, Jelizaveta 17  TM  EST 
16 Kerra, Darja 18  TM  EST 
17 Puhm, Marek 19  TM  EST 
18 Vnukov, Ivan 20    RUS 
19 Katšin, Aleksander 22  TM  EST 
20 Vinkel, Kettreen 23  TM  EST 
21 Khudobkin, Jüri 24  TM  EST 
22 Shatunova, Alice 26  TM  EST 
23 Koemets, Karl Egert 27  TM  EST 
24 Balaskin, Michel 28  TM  EST 
25 Kuusk, Mark Eerik 29  TM  EST 
26 Eltmaa, Oliver 30  TM  EST 
27 Peerna, Kristjan Konrad 31  TM  EST 
28 Lambinen, Nikita 32  TM  EST 
29 Puulmann, Kevin Markus 33  TM  EST 
30 Undrits, Viljam 34  TM  EST 
31 Laasnurm, Siim 37  TM  EST 
32 Jaansoo, Karmen 38  TM  EST 
33 Vassiljeva, Maria 40  TM  EST 
34 Kyziridou, Lara 41  TM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Kolesnik, Aleks
TM / EST
1 V5 D1 V5 V5 V5 4 0.80 21 12 +9
Balaskin, Michel
TM / EST
2 D0 D0 D4 D3 V5 1 0.20 12 22 -10
Šitikov, Nikita
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 2 +23
Korkkinen, Karina
TM / EST
4 D3 V5 D1 V5 V5 3 0.60 19 20 -1
Kuusk, Mark Eerik
TM / EST
5 D3 V5 D0 D4 V5 2 0.40 17 20 -3
Kyziridou, Lara
TM / EST
6 D1 D2 D0 D2 D2 0 0.00 7 25 -18

Pool #2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Koemets, Karl Egert
TM / EST
1 V5 D2 D3 D2 1 0.25 12 17 -5
Matinjan, Anuš
TM / EST
2 D2 D4 V5 D0 1 0.25 11 16 -5
Matskevitš, Jegor
TM / EST
3 V5 V5 V5 D1 3 0.75 16 14 +2
Eltmaa, Oliver
TM / EST
4 V5 D1 D3 D2 1 0.25 11 18 -7
Murumaa, Mathias
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 5 +15

Pool #3
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Shatunova, Alice
TM / EST
1 D1 V5 D1 D3 1 0.25 10 19 -9
Aus, Sandra
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 4 +16
Peerna, Kristjan Konrad
TM / EST
3 D4 D1 D2 D0 0 0.00 7 20 -13
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
4 V5 D2 V5 V5 3 0.75 17 12 +5
Telegina, Jelizaveta
TM / EST
5 V5 D0 V5 D4 2 0.50 14 13 +1

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Vassiljeva, Maria
TM / EST
1 D1 D1 D0 D0 D0 0 0.00 2 25 -23
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 12 +13
Lambinen, Nikita
TM / EST
3 V5 D1 D2 D2 D4 1 0.20 14 21 -7
Kerra, Darja
TM / EST
4 V5 D4 V5 D2 V5 3 0.60 21 13 +8
Puhm, Marko
TM / EST
5 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 12 +10
Khudobkin, Jüri
TM / EST
6 V5 D4 V5 D1 D3 2 0.40 18 19 -1

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Jaansoo, Karmen
TM / EST
1 D1 V5 V5 D2 V5 3 0.60 18 19 -1
Puhm, Marek
TM / EST
2 V5 D4 V5 D1 V5 3 0.60 20 16 +4
Puulmann, Kevin Markus
TM / EST
3 D1 V5 D1 D1 D4 1 0.20 12 24 -12
Sjasin, Boris
TM / EST
4 D4 D2 V5 D1 V5 2 0.40 17 19 -2
Anis, Dinara
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
Vinkel, Kettreen
TM / EST
6 D4 D3 V5 D3 D2 1 0.20 17 24 -7

Pool #6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Katšin, Aleksander
TM / EST
1 D0 D4 V5 D3 V5 2 0.40 17 21 -4
Maripuu, Marian
TM / EST
2 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 8 +15
Undrits, Viljam
TM / EST
3 V5 D2 D4 D1 D3 1 0.20 15 24 -9
Laasnurm, Siim
TM / EST
4 D3 D0 V5 D2 D4 1 0.20 14 24 -10
Jahu, Edvin
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
Vnukov, Ivan
RUS
6 D3 D1 V5 V5 D1 2 0.40 15 22 -7

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST  1.00  25  +23  Advanced
2 Anis, Dinara TM  EST  1.00  25  +18  Advanced
3 Aus, Sandra TM  EST  1.00  20  +16  Advanced
4 Jahu, Edvin TM  EST  1.00  25  10  +15  Advanced
5 Murumaa, Mathias TM  EST  1.00  20  +15  Advanced
6 Kuznetsov, Daniil TM  EST  1.00  25  12  +13  Advanced
7 Maripuu, Marian TM  EST  0.80  23  +15  Advanced
8 Puhm, Marko TM  EST  0.80  22  12  +10  Advanced
9 Kolesnik, Aleks 12  TM  EST  0.80  21  12  +9  Advanced
10 Vassiljev, Mihhail 10  TM  EST  0.75  17  12  +5  Advanced
11 Matskevitš, Jegor 11  TM  EST  0.75  16  14  +2  Advanced
12 Kerra, Darja 18  TM  EST  0.60  21  13  +8  Advanced
13 Puhm, Marek 19  TM  EST  0.60  20  16  +4  Advanced
14 Korkkinen, Karina 14  TM  EST  0.60  19  20  -1  Advanced
15 Jaansoo, Karmen 38  TM  EST  0.60  18  19  -1  Advanced
16 Telegina, Jelizaveta 17  TM  EST  0.50  14  13  +1  Advanced
17 Khudobkin, Jüri 24  TM  EST  0.40  18  19  -1  Eliminated
18 Sjasin, Boris TM  EST  0.40  17  19  -2  Eliminated
19 Kuusk, Mark Eerik 29  TM  EST  0.40  17  20  -3  Eliminated
20 Katšin, Aleksander 22  TM  EST  0.40  17  21  -4  Eliminated
21 Vnukov, Ivan 20    RUS  0.40  15  22  -7  Eliminated
22 Koemets, Karl Egert 27  TM  EST  0.25  12  17  -5  Eliminated
23 Matinjan, Anuš 16  TM  EST  0.25  11  16  -5  Eliminated
24 Eltmaa, Oliver 30  TM  EST  0.25  11  18  -7  Eliminated
25 Shatunova, Alice 26  TM  EST  0.25  10  19  -9  Eliminated
26 Vinkel, Kettreen 23  TM  EST  0.20  17  24  -7  Eliminated
27 Lambinen, Nikita 32  TM  EST  0.20  14  21  -7  Eliminated
28 Undrits, Viljam 34  TM  EST  0.20  15  24  -9  Eliminated
29 Laasnurm, Siim 37  TM  EST  0.20  14  24  -10  Eliminated
30 Balaskin, Michel 28  TM  EST  0.20  12  22  -10  Eliminated
31 Puulmann, Kevin Markus 33  TM  EST  0.20  12  24  -12  Eliminated
32 Peerna, Kristjan Konrad 31  TM  EST  0.00  20  -13  Eliminated
33 Kyziridou, Lara 41  TM  EST  0.00  25  -18  Eliminated
34 Vassiljeva, Maria 40  TM  EST  0.00  25  -23  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
  (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(16) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
6 - 3 
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  12 - 8 
  (8) Puhm, Marko
TM / EST
 
 
(8) Puhm, Marko
TM / EST
 
15 - 12   
    (1) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
(5) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  13 - 12 
  (5) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(12) Kerra, Darja
TM / EST
 
15 - 5     
    (4) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(13) Puhm, Marek
TM / EST
 
  15 - 12   
  (4) Jahu, Edvin
TM / EST
 
 
(4) Jahu, Edvin
TM / EST
 
15 - 11   
    (1) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
(3) Aus, Sandra
TM / EST
 
  12 - 5 
  (3) Aus, Sandra
TM / EST
 
   
(14) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 7     
    (3) Aus, Sandra
TM / EST
 
   
(11) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  15 - 13     
  (6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
     
(6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 6       
    (2) Anis, Dinara
TM / EST
 
 
(7) Maripuu, Marian
TM / EST
 
  7 - 6   
  (7) Maripuu, Marian
TM / EST
 
   
(10) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
15 - 5     
    (2) Anis, Dinara
TM / EST
 
 
(15) Jaansoo, Karmen
TM / EST
 
  15 - 8   
  (2) Anis, Dinara
TM / EST
 
 
(2) Anis, Dinara
TM / EST
 
15 - 2   
   

Bronze Medal  
   
(4) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
  (3) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(3) Aus, Sandra
TM / EST
 
15 - 10 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Puhm, Marko
TM / EST
 
  (5) Jahu, Edvin
TM / EST
 
(5) Jahu, Edvin
TM / EST
 
14 - 6 
    (5) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
  12 - 11 
  (6) Maripuu, Marian
TM / EST
 
 
(7) Maripuu, Marian
TM / EST
 
15 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Puhm, Marko
TM / EST
 
  (7) Puhm, Marko
TM / EST
 
(7) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 9 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  (9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
(9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
7 - 6 
    (9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
(12) Kerra, Darja
TM / EST
 
  15 - 8 
  (12) Puhm, Marek
TM / EST
 
 
(13) Puhm, Marek
TM / EST
 
15 - 11   
    (9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
(14) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  8 - 7 
  (11) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
   
(11) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
15 - 10     
    (10) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
 
(10) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
  15 - 9   
  (10) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
 
(15) Jaansoo, Karmen
TM / EST
 
15 - 8   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Puhm, Marek
TM / EST
 
  (11) Puhm, Marek
TM / EST
 
(11) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
Opponent no-show 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  (13) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
(13) Kerra, Darja
TM / EST
 
10 - 6 
    (13) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
(14) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  15 - 5 
  (14) Jaansoo, Karmen
TM / EST
 
 
(15) Jaansoo, Karmen
TM / EST
 
15 - 10   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Kerra, Darja
TM / EST
 
  (15) Kerra, Darja
TM / EST
 
(15) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 5 
   

Final Results
Event finished at 6:01 PM
Place Name Club(s) Country
1 Murumaa, Mathias TM  EST 
2 Anis, Dinara TM  EST 
3 Šitikov, Nikita TM  EST 
4 Aus, Sandra TM  EST 
5 Maripuu, Marian TM  EST 
6 Jahu, Edvin TM  EST 
7 Puhm, Marko TM  EST 
8 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
9 Kolesnik, Aleks TM  EST 
10 Matskevitš, Jegor TM  EST 
11 Puhm, Marek TM  EST 
12 Vassiljev, Mihhail TM  EST 
13 Telegina, Jelizaveta TM  EST 
14 Jaansoo, Karmen TM  EST 
15 Kerra, Darja TM  EST 
16 Korkkinen, Karina TM  EST 
17 Khudobkin, Jüri TM  EST 
18 Sjasin, Boris TM  EST 
19 Kuusk, Mark Eerik TM  EST 
20 Katšin, Aleksander TM  EST 
21 Vnukov, Ivan   RUS 
22 Koemets, Karl Egert TM  EST 
23 Matinjan, Anuš TM  EST 
24 Eltmaa, Oliver TM  EST 
25 Shatunova, Alice TM  EST 
26 Vinkel, Kettreen TM  EST 
27 Lambinen, Nikita TM  EST 
28 Undrits, Viljam TM  EST 
29 Laasnurm, Siim TM  EST 
30 Balaskin, Michel TM  EST 
31 Puulmann, Kevin Markus TM  EST 
32 Peerna, Kristjan Konrad TM  EST 
33 Kyziridou, Lara TM  EST 
34 Vassiljeva, Maria TM  EST