Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Aus, Sandra TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Maripuu, Marian TM  EST 
6 Jahu, Edvin 12  TM  EST 
7 Matskevitš, Jegor 14  TM  EST 
8 Puhm, Marek 15  TM  EST 
9 Kolesnik, Aleks 17  TM  EST 
10 Puhm, Marko 18  TM  EST 
11 Korkkinen, Karina 22  TM  EST 
12 Järv, Marianna 23  TM  EST 
13 Matinjan, Anuš 24  TM  EST 
14 Sjasin, Boris 25  TM  EST 
15 Siidra, Aron 27  TM  EST 
16 Erss, Ott Henrik 33  TM  EST 
17 Shatunova, Alice 36  TM  EST 
18 Solovjova, Sofia 45  TM  EST 
19 Peerna, Kristjan Konrad 47  TM  EST 
20 Koemets, Karl Egert 57  TM  EST 
21 Katšin, Aleksander 62  TM  EST 
22 Kyziridou, Lara 70  TM  EST 
23 Lambinen, Nikita 82  TM  EST 
24 Vnukov, Ivan 999    RUS 
25 Ost, Kevin   TM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Erss, Ott Henrik
TM / EST
1 V5 V5 D3 V5 D2 D4 3 0.50 24 24 0
Vnukov, Ivan
RUS
2 D4 D1 D0 D4 D0 D4 0 0.00 13 30 -17
Shatunova, Alice
TM / EST
3 D2 V5 V5 V5 D1 D1 3 0.50 19 21 -2
Puhm, Marek
TM / EST
4 V5 V5 D4 V5 D1 V5 4 0.67 25 18 +7
Ost, Kevin
TM / EST
5 D3 V5 D1 D1 D0 D0 1 0.17 10 29 -19
Šitikov, Nikita
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 4 +26
Kolesnik, Aleks
TM / EST
7 V5 V5 V5 D4 V5 D0 4 0.67 24 19 +5

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Murumaa, Mathias
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
Matskevitš, Jegor
TM / EST
2 D0 V5 V5 V5 D1 3 0.60 16 20 -4
Solovjova, Sofia
TM / EST
3 D0 D2 D3 V5 D1 1 0.20 11 22 -11
Siidra, Aron
TM / EST
4 D4 D4 V5 D3 D2 1 0.20 18 23 -5
Lambinen, Nikita
TM / EST
5 D2 D4 D2 V5 D1 1 0.20 14 23 -9
Puhm, Marko
TM / EST
6 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 10 +12

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Korkkinen, Karina
TM / EST
1 V5 D0 V5 D3 D3 2 0.40 16 23 -7
Kyziridou, Lara
TM / EST
2 D4 D0 D1 D2 D0 0 0.00 7 25 -18
Aus, Sandra
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
Peerna, Kristjan Konrad
TM / EST
4 D4 V5 D0 D0 D1 1 0.20 10 21 -11
Sjasin, Boris
TM / EST
5 V5 V5 D3 V5 D4 3 0.60 22 15 +7
Jahu, Edvin
TM / EST
6 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 13 +11

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Maripuu, Marian
TM / EST
1 V4 V5 V5 V5 V5 5 1.00 24 12 +12
Katšin, Aleksander
TM / EST
2 D3 V5 D4 V5 V5 3 0.60 22 19 +3
Järv, Marianna
TM / EST
3 D3 D3 D1 D3 D3 0 0.00 13 25 -12
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
4 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 11 +10
Matinjan, Anuš
TM / EST
5 D3 D3 V5 D1 V5 2 0.40 17 21 -4
Koemets, Karl Egert
TM / EST
6 D2 D4 V5 D0 D3 1 0.20 14 23 -9

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST  1.00  30  +26  Advanced
2 Aus, Sandra TM  EST  1.00  25  +18  Advanced
3 Murumaa, Mathias TM  EST  1.00  25  +17  Advanced
4 Maripuu, Marian TM  EST  1.00  24  12  +12  Advanced
5 Puhm, Marko 18  TM  EST  0.80  22  10  +12  Advanced
6 Jahu, Edvin 12  TM  EST  0.80  24  13  +11  Advanced
7 Kuznetsov, Daniil TM  EST  0.80  21  11  +10  Advanced
8 Puhm, Marek 15  TM  EST  0.67  25  18  +7  Advanced
9 Kolesnik, Aleks 17  TM  EST  0.67  24  19  +5  Advanced
10 Sjasin, Boris 25  TM  EST  0.60  22  15  +7  Advanced
11 Katšin, Aleksander 62  TM  EST  0.60  22  19  +3  Advanced
12 Matskevitš, Jegor 14  TM  EST  0.60  16  20  -4  Advanced
13 Erss, Ott Henrik 33  TM  EST  0.50  24  24  Advanced
14 Shatunova, Alice 36  TM  EST  0.50  19  21  -2  Advanced
15 Matinjan, Anuš 24  TM  EST  0.40  17  21  -4  Advanced
16 Korkkinen, Karina 22  TM  EST  0.40  16  23  -7  Advanced
17 Siidra, Aron 27  TM  EST  0.20  18  23  -5  Eliminated
18T Lambinen, Nikita 82  TM  EST  0.20  14  23  -9  Eliminated
18T Koemets, Karl Egert 57  TM  EST  0.20  14  23  -9  Eliminated
20 Solovjova, Sofia 45  TM  EST  0.20  11  22  -11  Eliminated
21 Peerna, Kristjan Konrad 47  TM  EST  0.20  10  21  -11  Eliminated
22 Ost, Kevin   TM  EST  0.17  10  29  -19  Eliminated
23 Järv, Marianna 23  TM  EST  0.00  13  25  -12  Eliminated
24 Vnukov, Ivan 999    RUS  0.00  13  30  -17  Eliminated
25 Kyziridou, Lara 70  TM  EST  0.00  25  -18  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
  (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(16) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 3 
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(9) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  15 - 1 
  (8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
 
(8) Puhm, Marek
TM / EST
 
8 - 7   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(5) Puhm, Marko
TM / EST
 
  2 - 1 
  (5) Puhm, Marko
TM / EST
 
   
(12) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
11 - 4     
    (4) Puhm, Marko
TM / EST
 
 
(13) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
  9 - 9   
  (4) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
 
(4) Maripuu, Marian
TM / EST
 
13 - 12   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  13 - 9 
  (3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(14) Shatunova, Alice
TM / EST
 
15 - 11     
    (3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(11) Katšin, Aleksander
TM / EST
 
  15 - 14     
  (6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
     
(6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
14 - 9       
    (2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(7) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
  15 - 6   
  (7) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
   
(10) Sjasin, Boris
TM / EST
 
15 - 2     
    (2) Aus, Sandra
TM / EST
 
 
(15) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
  15 - 8   
  (2) Aus, Sandra
TM / EST
 
 
(2) Aus, Sandra
TM / EST
 
15 - 7   
   

Bronze Medal  
   
(4) Puhm, Marko
TM / EST
 
  (3) Aus, Sandra
TM / EST
 
(3) Aus, Sandra
TM / EST
 
6 - 2 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  (5) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
(5) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
15 - 14 
    (5) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
(6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
  15 - 8 
  (6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
 
(7) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 9   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  (7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
(7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
15 - 10 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  (9) Puhm, Marek
TM / EST
 
(9) Puhm, Marek
TM / EST
 
15 - 4 
    (9) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(12) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  15 - 4 
  (12) Maripuu, Marian
TM / EST
 
 
(13) Maripuu, Marian
TM / EST
 
15 - 4   
    (9) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(14) Shatunova, Alice
TM / EST
 
  15 - 5 
  (11) Katšin, Aleksander
TM / EST
 
   
(11) Katšin, Aleksander
TM / EST
 
15 - 14     
    (10) Katšin, Aleksander
TM / EST
 
 
(10) Sjasin, Boris
TM / EST
 
  15 - 11   
  (10) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
 
(15) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Puhm, Marek
TM / EST
 
  (11) Puhm, Marek
TM / EST
 
(11) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
15 - 5 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  (13) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
(13) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
15 - 11 
    (13) Sjasin, Boris
TM / EST
 
(14) Shatunova, Alice
TM / EST
 
  15 - 14 
  (14) Sjasin, Boris
TM / EST
 
 
(15) Sjasin, Boris
TM / EST
 
15 - 10   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  (15) Shatunova, Alice
TM / EST
 
(15) Shatunova, Alice
TM / EST
 
15 - 4 
   

Final Results
Event finished at 6:17 PM
Place Name Club(s) Country
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Aus, Sandra TM  EST 
4 Puhm, Marko TM  EST 
5 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
6 Erss, Ott Henrik TM  EST 
7 Jahu, Edvin TM  EST 
8 Kolesnik, Aleks TM  EST 
9 Maripuu, Marian TM  EST 
10 Katšin, Aleksander TM  EST 
11 Puhm, Marek TM  EST 
12 Matinjan, Anuš TM  EST 
13 Sjasin, Boris TM  EST 
14 Matskevitš, Jegor TM  EST 
15 Shatunova, Alice TM  EST 
16 Korkkinen, Karina TM  EST 
17 Siidra, Aron TM  EST 
18T Lambinen, Nikita TM  EST 
18T Koemets, Karl Egert TM  EST 
20 Solovjova, Sofia TM  EST 
21 Peerna, Kristjan Konrad TM  EST 
22 Ost, Kevin TM  EST 
23 Järv, Marianna TM  EST 
24 Vnukov, Ivan   RUS 
25 Kyziridou, Lara TM  EST