Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Anis, Dinara TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Jahu, Edvin TM  EST 
6 Maripuu, Marian TM  EST 
7 Puhm, Marko TM  EST 
8 Vassiljev, Mihhail 10  TM  EST 
9 Matskevitš, Jegor 11  TM  EST 
10 Kolesnik, Aleks 12  TM  EST 
11 Korkkinen, Karina 13  TM  EST 
12 Telegina, Jelizaveta 14  TM  EST 
13 Puhm, Marek 15  TM  EST 
14 Matinjan, Anuš 16  TM  EST 
15 Siidra, Aron 17  TM  EST 
16 Järv, Marianna 19  TM  EST 
17 Vnukov, Ivan 20  TM  RUS 
18 Khudobkin, Jüri 22  TM  EST 
19 Shatunova, Alice 25  TM  EST 
20 Koemets, Karl Egert 26  TM  EST 
21 Kuusk, Mark Eerik 27  TM  EST 
22 Eltmaa, Oliver 28  TM  EST 
23 Balaskin, Michel 30  TM  EST 
24 Lambinen, Nikita 31  TM  EST 
25 Peerna, Kristjan Konrad 32  TM  EST 
26 Undrits, Viljam 33  TM  EST 
27 Gaydon, Sebastjan 36  TM  EST 
28 Laasnurm, Siim 37  TM  EST 
29 Matzen, Laur Matthias 39  TM  EST 
30 Vassiljeva, Maria 41  TM  EST 
31 Solovjova, Sofia 42  TM  EST 
32 Oja, Maria   TM  EST 
33 Nitsiportsik, Jegor   TM  EST 
34 Kerra, Darja 18  TM  EST 
35 Kyziridou, Lara 40  TM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Puhm, Marek
TM / EST
1 D1 D3 D2 V5 1 0.25 11 16 -5
Šitikov, Nikita
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 3 +17
Telegina, Jelizaveta
TM / EST
3 V5 D2 V5 V5 3 0.75 17 11 +6
Peerna, Kristjan Konrad
TM / EST
4 V5 D0 D2 D3 1 0.25 10 17 -7
Lambinen, Nikita
TM / EST
5 D1 D0 D1 V5 1 0.25 7 18 -11

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Matinjan, Anuš
TM / EST
1 D3 V5 D4 V5 V5 3 0.60 22 16 +6
Murumaa, Mathias
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
Undrits, Viljam
TM / EST
3 D4 D1 D3 D2 V5 1 0.20 15 21 -6
Korkkinen, Karina
TM / EST
4 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 16 +6
Balaskin, Michel
TM / EST
5 D2 D2 V5 D4 V5 2 0.40 18 20 -2
Kyziridou, Lara
TM / EST
6 D0 D0 D1 D0 D3 0 0.00 4 25 -21

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Gaydon, Sebastjan
TM / EST
1 D2 V5 D3 D4 V5 2 0.40 19 23 -4
Siidra, Aron
TM / EST
2 V5 V5 D3 D4 V5 3 0.60 22 13 +9
Eltmaa, Oliver
TM / EST
3 D4 D0 D2 D1 D2 0 0.00 9 25 -16
Anis, Dinara
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
Kolesnik, Aleks
TM / EST
5 V5 V5 V5 D0 V5 4 0.80 20 17 +3
Kerra, Darja
TM / EST
6 D4 D1 V5 D2 D3 1 0.20 15 22 -7

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Laasnurm, Siim
TM / EST
1 D1 D2 D0 D1 D0 0 0.00 4 25 -21
Kuusk, Mark Eerik
TM / EST
2 V5 D1 V5 V5 D2 3 0.60 18 18 0
Matskevitš, Jegor
TM / EST
3 V5 V5 D0 V5 D4 3 0.60 19 14 +5
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
4 V5 D3 V5 V5 D1 3 0.60 19 14 +5
Järv, Marianna
TM / EST
5 V5 D4 D1 D4 D0 1 0.20 14 21 -7
Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Jahu, Edvin
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
Matzen, Laur Matthias
TM / EST
2 D2 D2 D4 V5 D4 1 0.20 17 23 -6
Oja, Maria
TM / EST
3 D1 V5 D4 D2 D0 1 0.20 12 22 -10
Koemets, Karl Egert
TM / EST
4 D2 V5 V5 D4 V5 3 0.60 21 20 +1
Vnukov, Ivan
TM / RUS
5 D1 D3 V5 V5 D2 2 0.40 16 21 -5
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
6 D4 V5 V5 D2 V5 3 0.60 21 16 +5

Pool #6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Solovjova, Sofia
TM / EST
1 D1 D1 D1 D1 V5 1 0.20 9 23 -14
Shatunova, Alice
TM / EST
2 V5 V5 D4 D2 V5 3 0.60 21 16 +5
Puhm, Marko
TM / EST
3 V5 D4 V5 D2 V5 3 0.60 21 14 +7
Khudobkin, Jüri
TM / EST
4 V5 V5 D3 D2 V5 3 0.60 20 15 +5
Maripuu, Marian
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
Vassiljeva, Maria
TM / EST
6 D3 D1 D0 D0 D0 0 0.00 4 25 -21

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1T Maripuu, Marian TM  EST  1.00  25  +18  Advanced
1T Nitsiportsik, Jegor   TM  EST  1.00  25  +18  Advanced
3 Murumaa, Mathias TM  EST  1.00  25  +17  Advanced
4 Šitikov, Nikita TM  EST  1.00  20  +17  Advanced
5T Anis, Dinara TM  EST  1.00  25  10  +15  Advanced
5T Jahu, Edvin TM  EST  1.00  25  10  +15  Advanced
7 Korkkinen, Karina 13  TM  EST  0.80  22  16  +6  Advanced
8 Kolesnik, Aleks 12  TM  EST  0.80  20  17  +3  Advanced
9 Telegina, Jelizaveta 14  TM  EST  0.75  17  11  +6  Advanced
10 Siidra, Aron 17  TM  EST  0.60  22  13  +9  Advanced
11 Puhm, Marko TM  EST  0.60  21  14  +7  Advanced
12 Matinjan, Anuš 16  TM  EST  0.60  22  16  +6  Advanced
13T Shatunova, Alice 25  TM  EST  0.60  21  16  +5  Advanced
13T Vassiljev, Mihhail 10  TM  EST  0.60  21  16  +5  Advanced
15 Khudobkin, Jüri 22  TM  EST  0.60  20  15  +5  Advanced
16T Kuznetsov, Daniil TM  EST  0.60  19  14  +5  Advanced
16T Matskevitš, Jegor 11  TM  EST  0.60  19  14  +5  Advanced
18 Koemets, Karl Egert 26  TM  EST  0.60  21  20  +1  Eliminated
19 Kuusk, Mark Eerik 27  TM  EST  0.60  18  18  Eliminated
20 Balaskin, Michel 30  TM  EST  0.40  18  20  -2  Eliminated
21 Gaydon, Sebastjan 36  TM  EST  0.40  19  23  -4  Eliminated
22 Vnukov, Ivan 20  TM  RUS  0.40  16  21  -5  Eliminated
23 Puhm, Marek 15  TM  EST  0.25  11  16  -5  Eliminated
24 Peerna, Kristjan Konrad 32  TM  EST  0.25  10  17  -7  Eliminated
25 Lambinen, Nikita 31  TM  EST  0.25  18  -11  Eliminated
26 Matzen, Laur Matthias 39  TM  EST  0.20  17  23  -6  Eliminated
27 Undrits, Viljam 33  TM  EST  0.20  15  21  -6  Eliminated
28 Kerra, Darja 18  TM  EST  0.20  15  22  -7  Eliminated
29 Järv, Marianna 19  TM  EST  0.20  14  21  -7  Eliminated
30 Oja, Maria   TM  EST  0.20  12  22  -10  Eliminated
31 Solovjova, Sofia 42  TM  EST  0.20  23  -14  Eliminated
32 Eltmaa, Oliver 28  TM  EST  0.00  25  -16  Eliminated
33T Laasnurm, Siim 37  TM  EST  0.00  25  -21  Eliminated
33T Kyziridou, Lara 40  TM  EST  0.00  25  -21  Eliminated
33T Vassiljeva, Maria 41  TM  EST  0.00  25  -21  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) Maripuu, Marian
TM / EST
 
  (1) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(32) -BYE-   
    (1) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(17) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
  15 - 4 
  (16) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
 
(16) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
10 - 9   
    (1) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(9) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  15 - 5 
  (9) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
   
(24) -BYE-       
    (8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
 
(25) -BYE-    4 - 3   
  (8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
 
(8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(5) Anis, Dinara
TM / EST
 
  15 - 9 
  (5) Anis, Dinara
TM / EST
 
   
(28) -BYE-       
    (5) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
   
(21) -BYE-    14 - 10     
  (12) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
     
(12) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
       
    (4) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(13) Shatunova, Alice
TM / EST
 
  10 - 2   
  (13) Shatunova, Alice
TM / EST
 
   
(20) -BYE-       
    (4) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(29) -BYE-    8 - 5   
  (4) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(4) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  15 - 10 
  (3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(30) -BYE-       
    (3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(19) -BYE-    15 - 7     
  (14) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
     
(14) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
       
    (3) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
   
(11) Puhm, Marko
TM / EST
 
  15 - 13     
  (11) Puhm, Marko
TM / EST
 
       
(22) -BYE-           
    (6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
     
(27) -BYE-    15 - 9       
  (6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
     
(6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
       
    (2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(7) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  15 - 8   
  (7) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
   
(26) -BYE-       
    (7) Siidra, Aron
TM / EST
 
   
(23) -BYE-    15 - 2     
  (10) Siidra, Aron
TM / EST
 
     
(10) Siidra, Aron
TM / EST
 
       
    (2) Siidra, Aron
TM / EST
 
 
(15) Khudobkin, Jüri
TM / EST
 
  15 - 13   
  (15) Khudobkin, Jüri
TM / EST
 
   
(18) -BYE-       
    (2) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
 
(31) -BYE-    13 - 9   
  (2) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
 
(2) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) Maripuu, Marian
TM / EST
 
  (3) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(3) Siidra, Aron
TM / EST
 
15 - 7 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  (5) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
(5) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
15 - 8 
    (5) Jahu, Edvin
TM / EST
 
(6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
  15 - 10 
  (6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
 
(7) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
15 - 11   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
  (7) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
(7) Nitsiportsik, Jegor
TM / EST
 
15 - 14 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  (9) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
(9) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
8 - 5 
    (9) Anis, Dinara
TM / EST
 
(12) Anis, Dinara
TM / EST
 
  4 - 3 
  (12) Anis, Dinara
TM / EST
 
 
(13) Shatunova, Alice
TM / EST
 
15 - 9   
    (9) Anis, Dinara
TM / EST
 
(14) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
  15 - 6 
  (11) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
   
(11) Puhm, Marko
TM / EST
 
15 - 4     
    (10) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
 
(10) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  15 - 11   
  (10) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
 
(15) Khudobkin, Jüri
TM / EST
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  (11) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
(11) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 5 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  (13) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
(13) Shatunova, Alice
TM / EST
 
7 - 5 
    (13) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
(14) Puhm, Marko
TM / EST
 
  7 - 6 
  (14) Puhm, Marko
TM / EST
 
 
(15) Khudobkin, Jüri
TM / EST
 
15 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Shatunova, Alice
TM / EST
 
  (15) Shatunova, Alice
TM / EST
 
(15) Khudobkin, Jüri
TM / EST
 
4 - 4 
   

Final Results
Event finished at 6:08 PM
Place Name Club(s) Country
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Maripuu, Marian TM  EST 
4 Siidra, Aron TM  EST 
5 Jahu, Edvin TM  EST 
6 Kolesnik, Aleks TM  EST 
7 Nitsiportsik, Jegor TM  EST 
8 Matinjan, Anuš TM  EST 
9 Anis, Dinara TM  EST 
10 Vassiljev, Mihhail TM  EST 
11 Telegina, Jelizaveta TM  EST 
12 Korkkinen, Karina TM  EST 
13 Matskevitš, Jegor TM  EST 
14 Puhm, Marko TM  EST 
15 Shatunova, Alice TM  EST 
16 Khudobkin, Jüri TM  EST 
17 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
18 Koemets, Karl Egert TM  EST 
19 Kuusk, Mark Eerik TM  EST 
20 Balaskin, Michel TM  EST 
21 Gaydon, Sebastjan TM  EST 
22 Vnukov, Ivan TM  RUS 
23 Puhm, Marek TM  EST 
24 Peerna, Kristjan Konrad TM  EST 
25 Lambinen, Nikita TM  EST 
26 Matzen, Laur Matthias TM  EST 
27 Undrits, Viljam TM  EST 
28 Kerra, Darja TM  EST 
29 Järv, Marianna TM  EST 
30 Oja, Maria TM  EST 
31 Solovjova, Sofia TM  EST 
32 Eltmaa, Oliver TM  EST 
33T Laasnurm, Siim TM  EST 
33T Kyziridou, Lara TM  EST 
33T Vassiljeva, Maria TM  EST