Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Murumaa, Mathias TM  EST 
3 Aus, Sandra TM  EST 
4 Puhm, Marko TM  EST 
5 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
6 Erss, Ott Henrik TM  EST 
7 Jahu, Edvin TM  EST 
8 Kolesnik, Aleks TM  EST 
9 Maripuu, Marian TM  EST 
10 Katšin, Aleksander 10  TM  EST 
11 Puhm, Marek 11  TM  EST 
12 Matinjan, Anuš 12  TM  EST 
13 Sjasin, Boris 13  TM  EST 
14 Korkkinen, Karina 16  TM  EST 
15 Siidra, Aron 17  TM  EST 
16 Lambinen, Nikita 18  TM  EST 
17 Koemets, Karl Egert 19  TM  EST 
18 Peerna, Kristjan Konrad 21  TM  EST 
19 Järv, Marianna 23  TM  EST 
20 Kyziridou, Lara 25  TM  EST 
21 Puulmann, Kevin Markus   TM  EST 
22 Vassiljev, Mihhail   TM  EST 
23 Vassiljeva, Maria   TM  EST 
24 Matzen, Laur Matthias   TM  EST 
25 Undrits, Viljam   TM  EST 
26 Balaskin, Michel   TM  EST 
27 Khudobkin, Jüri   TM  EST 
28 Knoll, Merili   TM  EST 
29 Anis, Dinara   TM  EST 
30 Kerra, Darja   TM  EST 
31 Laasnurm, Siim   TM  EST 
32 Jaansoo, Karmen   TM  EST 
33 Vinkel, Kettreen   TM  EST 
34 Kuusk, Mark Eerik   TM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Matinjan, Anuš
TM / EST
1 D3 D3 V5 D1 1 0.25 12 19 -7
Sjasin, Boris
TM / EST
2 V5 V5 V5 D1 3 0.75 16 12 +4
Matzen, Laur Matthias
TM / EST
3 V5 D3 V5 D0 2 0.50 13 14 -1
Undrits, Viljam
TM / EST
4 D4 D1 D1 D1 0 0.00 7 20 -13
Šitikov, Nikita
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 3 +17

Pool #2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Vassiljeva, Maria
TM / EST
1 D0 D0 D0 D1 0 0.00 1 20 -19
Murumaa, Mathias
TM / EST
2 V5 V5 D3 V5 3 0.75 18 6 +12
Balaskin, Michel
TM / EST
3 V5 D0 D2 D2 1 0.25 9 15 -6
Puhm, Marek
TM / EST
4 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 10 +8
Korkkinen, Karina
TM / EST
5 V5 D1 V5 V5 3 0.75 16 11 +5

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Katšin, Aleksander
TM / EST
1 D4 D3 D4 V5 D1 1 0.20 17 24 -7
Kuusk, Mark Eerik
TM / EST
2 V5 D1 V5 V5 D1 3 0.60 17 20 -3
Aus, Sandra
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
Siidra, Aron
TM / EST
4 V5 D3 D3 V5 D1 2 0.40 17 20 -3
Khudobkin, Jüri
TM / EST
5 D4 D3 D1 D1 D3 0 0.00 12 25 -13
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
6 V5 V5 D0 V5 V5 4 0.80 20 11 +9

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Puhm, Marko
TM / EST
1 D4 V5 V5 V5 D1 3 0.60 20 17 +3
Puulmann, Kevin Markus
TM / EST
2 V5 D0 V5 D3 D3 2 0.40 16 23 -7
Knoll, Merili
TM / EST
3 D3 V5 V5 V5 D4 3 0.60 22 17 +5
Vinkel, Kettreen
TM / EST
4 D3 D4 D4 V5 D3 1 0.20 19 22 -3
Lambinen, Nikita
TM / EST
5 D1 V5 D3 D2 D3 1 0.20 14 23 -9
Maripuu, Marian
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 14 +11

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Anis, Dinara
TM / EST
1 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 10 +14
Kyziridou, Lara
TM / EST
2 D0 D2 D4 D2 D0 0 0.00 8 25 -17
Kolesnik, Aleks
TM / EST
3 D1 V5 D1 V5 D4 2 0.40 16 17 -1
Koemets, Karl Egert
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.80 22 16 +6
Jaansoo, Karmen
TM / EST
5 D0 V5 D0 D2 D1 1 0.20 8 22 -14
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
6 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 12 +12

Pool #6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Erss, Ott Henrik
TM / EST
1 V5 D3 D3 V5 V5 3 0.60 21 15 +6
Peerna, Kristjan Konrad
TM / EST
2 D2 D2 D2 D3 D3 0 0.00 12 25 -13
Järv, Marianna
TM / EST
3 V5 V5 D2 D2 V5 3 0.60 19 16 +3
Jahu, Edvin
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
Kerra, Darja
TM / EST
5 D2 V5 V5 D3 V5 3 0.60 20 17 +3
Laasnurm, Siim
TM / EST
6 D1 V5 D1 D0 D2 1 0.20 9 23 -14

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Aus, Sandra TM  EST  1.00  25  +17  Advanced
2 Šitikov, Nikita TM  EST  1.00  20  +17  Advanced
3 Jahu, Edvin TM  EST  1.00  25  10  +15  Advanced
4 Maripuu, Marian TM  EST  1.00  25  14  +11  Advanced
5 Anis, Dinara   TM  EST  0.80  24  10  +14  Advanced
6 Kuznetsov, Daniil TM  EST  0.80  24  12  +12  Advanced
7 Vassiljev, Mihhail   TM  EST  0.80  20  11  +9  Advanced
8 Koemets, Karl Egert 19  TM  EST  0.80  22  16  +6  Advanced
9 Murumaa, Mathias TM  EST  0.75  18  +12  Advanced
10 Puhm, Marek 11  TM  EST  0.75  18  10  +8  Advanced
11 Korkkinen, Karina 16  TM  EST  0.75  16  11  +5  Advanced
12 Sjasin, Boris 13  TM  EST  0.75  16  12  +4  Advanced
13 Erss, Ott Henrik TM  EST  0.60  21  15  +6  Advanced
14 Knoll, Merili   TM  EST  0.60  22  17  +5  Advanced
15T Puhm, Marko TM  EST  0.60  20  17  +3  Advanced
15T Kerra, Darja   TM  EST  0.60  20  17  +3  Advanced
17 Järv, Marianna 23  TM  EST  0.60  19  16  +3  Eliminated
18 Kuusk, Mark Eerik   TM  EST  0.60  17  20  -3  Eliminated
19 Matzen, Laur Matthias   TM  EST  0.50  13  14  -1  Eliminated
20 Kolesnik, Aleks TM  EST  0.40  16  17  -1  Eliminated
21 Siidra, Aron 17  TM  EST  0.40  17  20  -3  Eliminated
22 Puulmann, Kevin Markus   TM  EST  0.40  16  23  -7  Eliminated
23 Balaskin, Michel   TM  EST  0.25  15  -6  Eliminated
24 Matinjan, Anuš 12  TM  EST  0.25  12  19  -7  Eliminated
25 Vinkel, Kettreen   TM  EST  0.20  19  22  -3  Eliminated
26 Katšin, Aleksander 10  TM  EST  0.20  17  24  -7  Eliminated
27 Lambinen, Nikita 18  TM  EST  0.20  14  23  -9  Eliminated
28 Laasnurm, Siim   TM  EST  0.20  23  -14  Eliminated
29 Jaansoo, Karmen   TM  EST  0.20  22  -14  Eliminated
30T Khudobkin, Jüri   TM  EST  0.00  12  25  -13  Eliminated
30T Peerna, Kristjan Konrad 21  TM  EST  0.00  12  25  -13  Eliminated
32 Undrits, Viljam   TM  EST  0.00  20  -13  Eliminated
33 Kyziridou, Lara 25  TM  EST  0.00  25  -17  Eliminated
34 Vassiljeva, Maria   TM  EST  0.00  20  -19  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Aus, Sandra
TM / EST
 
  (1) Aus, Sandra
TM / EST
 
(16) Puhm, Marko
TM / EST
 
15 - 8 
    (1) Aus, Sandra
TM / EST
 
(9) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  12 - 4 
  (8) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(8) Koemets, Karl Egert
TM / EST
 
15 - 4   
    (1) Anis, Dinara
TM / EST
 
(5) Anis, Dinara
TM / EST
 
  8 - 5 
  (5) Anis, Dinara
TM / EST
 
   
(12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
15 - 10     
    (4) Anis, Dinara
TM / EST
 
 
(13) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
  15 - 4   
  (4) Maripuu, Marian
TM / EST
 
 
(4) Maripuu, Marian
TM / EST
 
15 - 8   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(3) Jahu, Edvin
TM / EST
 
  5 - 4 
  (3) Jahu, Edvin
TM / EST
 
   
(14) Knoll, Merili
TM / EST
 
15 - 6     
    (3) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
   
(11) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
  15 - 10     
  (6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
     
(6) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 6       
    (2) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(7) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
  11 - 7   
  (7) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
   
(10) Puhm, Marek
TM / EST
 
15 - 5     
    (2) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(15) Kerra, Darja
TM / EST
 
  15 - 6   
  (2) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
 
(2) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
15 - 2   
   

Bronze Medal  
   
(4) Aus, Sandra
TM / EST
 
  (3) Aus, Sandra
TM / EST
 
(3) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 5 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  (5) Maripuu, Marian
TM / EST
 
(5) Maripuu, Marian
TM / EST
 
15 - 8 
    (5) Jahu, Edvin
TM / EST
 
(6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
  15 - 11 
  (6) Jahu, Edvin
TM / EST
 
 
(7) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
15 - 7   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
  (7) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
(7) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
15 - 13 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Puhm, Marko
TM / EST
 
  (9) Puhm, Marko
TM / EST
 
(9) Koemets, Karl Egert
TM / EST
 
15 - 13 
    (9) Sjasin, Boris
TM / EST
 
(12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
  15 - 14 
  (12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
 
(13) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
15 - 7   
    (9) Sjasin, Boris
TM / EST
 
(14) Knoll, Merili
TM / EST
 
  15 - 14 
  (11) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
   
(11) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 14     
    (10) Puhm, Marek
TM / EST
 
 
(10) Puhm, Marek
TM / EST
 
  15 - 10   
  (10) Puhm, Marek
TM / EST
 
 
(15) Kerra, Darja
TM / EST
 
10 - 6   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Puhm, Marko
TM / EST
 
  (11) Puhm, Marko
TM / EST
 
(11) Korkkinen, Karina
TM / EST
 
15 - 6 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Koemets, Karl Egert
TM / EST
 
  (13) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
(13) Erss, Ott Henrik
TM / EST
 
15 - 13 
    (13) Kerra, Darja
TM / EST
 
(14) Knoll, Merili
TM / EST
 
  15 - 8 
  (14) Kerra, Darja
TM / EST
 
 
(15) Kerra, Darja
TM / EST
 
15 - 8   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Koemets, Karl Egert
TM / EST
 
  (15) Koemets, Karl Egert
TM / EST
 
(15) Knoll, Merili
TM / EST
 
15 - 12 
   

Final Results
Event finished at 6:08 PM
Place Name Club(s) Country
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Anis, Dinara TM  EST 
3 Aus, Sandra TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Jahu, Edvin TM  EST 
6 Maripuu, Marian TM  EST 
7 Murumaa, Mathias TM  EST 
8 Vassiljev, Mihhail TM  EST 
9 Sjasin, Boris TM  EST 
10 Puhm, Marek TM  EST 
11 Puhm, Marko TM  EST 
12 Korkkinen, Karina TM  EST 
13 Kerra, Darja TM  EST 
14 Erss, Ott Henrik TM  EST 
15 Koemets, Karl Egert TM  EST 
16 Knoll, Merili TM  EST 
17 Järv, Marianna TM  EST 
18 Kuusk, Mark Eerik TM  EST 
19 Matzen, Laur Matthias TM  EST 
20 Kolesnik, Aleks TM  EST 
21 Siidra, Aron TM  EST 
22 Puulmann, Kevin Markus TM  EST 
23 Balaskin, Michel TM  EST 
24 Matinjan, Anuš TM  EST 
25 Vinkel, Kettreen TM  EST 
26 Katšin, Aleksander TM  EST 
27 Lambinen, Nikita TM  EST 
28 Laasnurm, Siim TM  EST 
29 Jaansoo, Karmen TM  EST 
30T Peerna, Kristjan Konrad TM  EST 
30T Khudobkin, Jüri TM  EST 
32 Undrits, Viljam TM  EST 
33 Kyziridou, Lara TM  EST 
34 Vassiljeva, Maria TM  EST