Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Šitikov, Nikita TM  EST 
2 Aus, Sandra TM  EST 
3 Murumaa, Mathias TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Jahu, Edvin TM  EST 
6 Puhm, Marko TM  EST 
7 Anis, Dinara TM  EST 
8 Maripuu, Marian TM  EST 
9 Sjasin, Boris TM  EST 
10 Puhm, Marek 10  TM  EST 
11 Vassiljev, Mihhail 11  TM  EST 
12 Korkkinen, Karina 12  TM  EST 
13 Kolesnik, Aleks 13  TM  EST 
14 Siidra, Aron 14  TM  EST 
15 Järv, Marianna 15  TM  EST 
16 Erss, Ott Henrik 16  TM  EST 
17 Kerra, Darja 17  TM  EST 
18 Matskevitš, Jegor 18  TM  EST 
19 Katšin, Aleksander 19  TM  EST 
20 Lambinen, Nikita 20  TM  EST 
21 Koemets, Karl Egert 21  TM  EST 
22 Matinjan, Anuš 22  TM  EST 
23 Shatunova, Alice 23  TM  EST 
24 Telegina, Jelizaveta 24  TM  EST 
25 Vnukov, Ivan 25    RUS 
26 Puulmann, Kevin Markus 27  TM  EST 
27 Kuusk, Mark Eerik 29  TM  EST 
28 Balaskin, Michel 31  TM  EST 
29 Peerna, Kristjan Konrad 32  TM  EST 
30 Gaydon, Sebastjan 34  TM  EST 
31 Undrits, Viljam 35  TM  EST 
32 Vinkel, Kettreen 36  TM  EST 
33 Eltmaa, Oliver 37  TM  EST 
34 Jaansoo, Karmen 38  TM  EST 
35 Vassiljeva, Maria 40  TM  EST 
36 Kyziridou, Lara 42  TM  EST 
37 Budanov, Maksim   TM  EST 
38 Paavel, Anni Kaisi   TM  EST 
39 Khudobkin, Jüri 33  TM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Korkkinen, Karina
TM / EST
1 V5 D1 D1 D3 V5 V5 3 0.50 20 24 -4
Vnukov, Ivan
RUS
2 D4 V5 D0 D2 V5 V2 3 0.50 18 20 -2
Kolesnik, Aleks
TM / EST
3 V5 D2 D4 D3 V5 V5 3 0.50 24 17 +7
Šitikov, Nikita
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 7 +23
Telegina, Jelizaveta
TM / EST
5 V5 V3 V5 D1 V4 V5 5 0.83 23 16 +7
Budanov, Maksim
TM / EST
6 D3 D3 D1 D0 D1 D2 0 0.00 10 28 -18
Kyziridou, Lara
TM / EST
7 D2 D2 D0 D1 D2 V4 1 0.17 11 24 -13

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
1 D2 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.67 25 20 +5
Aus, Sandra
TM / EST
2 V5 D4 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 12 +17
Siidra, Aron
TM / EST
3 D4 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 14 +15
Vassiljeva, Maria
TM / EST
4 D0 D0 D1 V5 D1 D0 1 0.17 7 29 -22
Puulmann, Kevin Markus
TM / EST
5 V5 D1 D1 D4 D2 D3 1 0.17 16 28 -12
Paavel, Anni Kaisi
TM / EST
6 D3 D2 D0 V5 V5 V5 3 0.50 20 22 -2
Shatunova, Alice
TM / EST
7 D3 D2 D3 V5 V5 D4 2 0.33 22 23 -1

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Puhm, Marek
TM / EST
1 V5 D4 D4 D2 D4 D4 1 0.17 23 28 -5
Jaansoo, Karmen
TM / EST
2 D3 D4 D2 V5 D0 D1 1 0.17 15 27 -12
Järv, Marianna
TM / EST
3 V5 V5 D3 V5 D0 D1 3 0.50 19 24 -5
Matinjan, Anuš
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D1 V5 5 0.83 26 20 +6
Kuusk, Mark Eerik
TM / EST
5 V5 D2 D1 D4 D2 V5 2 0.33 19 23 -4
Murumaa, Mathias
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 7 +23
Khudobkin, Jüri
TM / EST
7 V5 V5 V5 D2 D1 D0 3 0.50 18 21 -3

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Eltmaa, Oliver
TM / EST
1 D3 V5 D2 D2 V5 2 0.40 17 21 -4
Sjasin, Boris
TM / EST
2 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 14 +8
Erss, Ott Henrik
TM / EST
3 D3 D3 D4 D1 V5 1 0.20 16 24 -8
Balaskin, Michel
TM / EST
4 V5 D1 V5 D2 D3 2 0.40 16 21 -5
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
Koemets, Karl Egert
TM / EST
6 D3 D2 D4 V5 D1 1 0.20 15 23 -8

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Kerra, Darja
TM / EST
1 V5 D0 D3 V5 D4 2 0.40 17 21 -4
Lambinen, Nikita
TM / EST
2 D4 D1 D1 D1 D1 0 0.00 8 25 -17
Jahu, Edvin
TM / EST
3 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 12 +11
Maripuu, Marian
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 13 +10
Peerna, Kristjan Konrad
TM / EST
5 D2 V5 D4 D1 D4 1 0.20 16 21 -5
Vinkel, Kettreen
TM / EST
6 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 17 +5

Pool #6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Anis, Dinara
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 4 +21
Undrits, Viljam
TM / EST
2 D0 D2 D3 V5 D4 1 0.20 14 22 -8
Matskevitš, Jegor
TM / EST
3 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 10 +12
Puhm, Marko
TM / EST
4 D2 V5 D1 D3 V5 2 0.40 16 18 -2
Katšin, Aleksander
TM / EST
5 D0 D2 D1 V5 V5 2 0.40 13 22 -9
Gaydon, Sebastjan
TM / EST
6 D0 V5 D1 D0 D4 1 0.20 10 24 -14

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1T Murumaa, Mathias TM  EST  1.00  30  +23  Advanced
1T Šitikov, Nikita TM  EST  1.00  30  +23  Advanced
3 Anis, Dinara TM  EST  1.00  25  +21  Advanced
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST  1.00  25  +17  Advanced
5 Aus, Sandra TM  EST  0.83  29  12  +17  Advanced
6 Siidra, Aron 14  TM  EST  0.83  29  14  +15  Advanced
7 Telegina, Jelizaveta 24  TM  EST  0.83  23  16  +7  Advanced
8 Matinjan, Anuš 22  TM  EST  0.83  26  20  +6  Advanced
9 Matskevitš, Jegor 18  TM  EST  0.80  22  10  +12  Advanced
10 Jahu, Edvin TM  EST  0.80  23  12  +11  Advanced
11 Maripuu, Marian TM  EST  0.80  23  13  +10  Advanced
12 Sjasin, Boris TM  EST  0.80  22  14  +8  Advanced
13 Vinkel, Kettreen 36  TM  EST  0.80  22  17  +5  Advanced
14 Vassiljev, Mihhail 11  TM  EST  0.67  25  20  +5  Advanced
15 Kolesnik, Aleks 13  TM  EST  0.50  24  17  +7  Advanced
16 Paavel, Anni Kaisi   TM  EST  0.50  20  22  -2  Advanced
17 Vnukov, Ivan 25    RUS  0.50  18  20  -2  Eliminated
18 Khudobkin, Jüri 33  TM  EST  0.50  18  21  -3  Eliminated
19 Korkkinen, Karina 12  TM  EST  0.50  20  24  -4  Eliminated
20 Järv, Marianna 15  TM  EST  0.50  19  24  -5  Eliminated
21 Puhm, Marko TM  EST  0.40  16  18  -2  Eliminated
22T Eltmaa, Oliver 37  TM  EST  0.40  17  21  -4  Eliminated
22T Kerra, Darja 17  TM  EST  0.40  17  21  -4  Eliminated
24 Balaskin, Michel 31  TM  EST  0.40  16  21  -5  Eliminated
25 Katšin, Aleksander 19  TM  EST  0.40  13  22  -9  Eliminated
26 Shatunova, Alice 23  TM  EST  0.33  22  23  -1  Eliminated
27 Kuusk, Mark Eerik 29  TM  EST  0.33  19  23  -4  Eliminated
28 Peerna, Kristjan Konrad 32  TM  EST  0.20  16  21  -5  Eliminated
29 Erss, Ott Henrik 16  TM  EST  0.20  16  24  -8  Eliminated
30 Koemets, Karl Egert 21  TM  EST  0.20  15  23  -8  Eliminated
31 Undrits, Viljam 35  TM  EST  0.20  14  22  -8  Eliminated
32 Gaydon, Sebastjan 34  TM  EST  0.20  10  24  -14  Eliminated
33 Puhm, Marek 10  TM  EST  0.17  23  28  -5  Eliminated
34 Puulmann, Kevin Markus 27  TM  EST  0.17  16  28  -12  Eliminated
35 Jaansoo, Karmen 38  TM  EST  0.17  15  27  -12  Eliminated
36 Kyziridou, Lara 42  TM  EST  0.17  11  24  -13  Eliminated
37 Vassiljeva, Maria 40  TM  EST  0.17  29  -22  Eliminated
38 Lambinen, Nikita 20  TM  EST  0.00  25  -17  Eliminated
39 Budanov, Maksim   TM  EST  0.00  10  28  -18  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
  (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(16) Paavel, Anni Kaisi
TM / EST
 
15 - 5 
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(9) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  11 - 6 
  (8) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
 
(8) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
9 - 3   
    (1) Šitikov, Nikita
TM / EST
 
(5) Aus, Sandra
TM / EST
 
  15 - 6 
  (5) Aus, Sandra
TM / EST
 
   
(12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
15 - 7     
    (4) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
 
(13) Vinkel, Kettreen
TM / EST
 
  15 - 10   
  (4) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
 
(4) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
15 - 11   
    (1) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
(3) Anis, Dinara
TM / EST
 
  10 - 9 
  (3) Anis, Dinara
TM / EST
 
   
(14) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
15 - 2     
    (3) Anis, Dinara
TM / EST
 
   
(11) Maripuu, Marian
TM / EST
 
  9 - 7     
  (6) Maripuu, Marian
TM / EST
 
     
(6) Siidra, Aron
TM / EST
 
9 - 4       
    (2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(7) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  9 - 8   
  (7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
   
(10) Jahu, Edvin
TM / EST
 
7 - 4     
    (2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(15) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
  15 - 7   
  (2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
 
(2) Murumaa, Mathias
TM / EST
 
15 - 6   
   

Bronze Medal  
   
(4) Kuznetsov, Daniil
TM / EST
 
  (3) Anis, Dinara
TM / EST
 
(3) Anis, Dinara
TM / EST
 
15 - 6 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  (5) Aus, Sandra
TM / EST
 
(5) Aus, Sandra
TM / EST
 
11 - 9 
    (5) Aus, Sandra
TM / EST
 
(6) Maripuu, Marian
TM / EST
 
  15 - 10 
  (6) Maripuu, Marian
TM / EST
 
 
(7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
15 - 8   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Matskevitš, Jegor
TM / EST
 
  (7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
(7) Jahu, Edvin
TM / EST
 
Opponent no-show 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Paavel, Anni Kaisi
TM / EST
 
  (9) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
(9) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
15 - 13 
    (9) Sjasin, Boris
TM / EST
 
(12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
  15 - 13 
  (12) Sjasin, Boris
TM / EST
 
 
(13) Vinkel, Kettreen
TM / EST
 
15 - 9   
    (9) Sjasin, Boris
TM / EST
 
(14) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
  13 - 8 
  (11) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
   
(11) Siidra, Aron
TM / EST
 
12 - 8     
    (10) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
 
(10) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
  10 - 5   
  (10) Telegina, Jelizaveta
TM / EST
 
 
(15) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
6 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
  (11) Matinjan, Anuš
TM / EST
 
(11) Vassiljev, Mihhail
TM / EST
 
Opponent no-show 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Paavel, Anni Kaisi
TM / EST
 
  (13) Paavel, Anni Kaisi
TM / EST
 
(13) Vinkel, Kettreen
TM / EST
 
15 - 14 
    (13) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
(14) Siidra, Aron
TM / EST
 
  15 - 8 
  (14) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
 
(15) Kolesnik, Aleks
TM / EST
 
6 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Vinkel, Kettreen
TM / EST
 
  (15) Siidra, Aron
TM / EST
 
(15) Siidra, Aron
TM / EST
 
15 - 1 
   

Final Results
Event finished at 6:14 PM
Place Name Club(s) Country
1 Murumaa, Mathias TM  EST 
2 Šitikov, Nikita TM  EST 
3 Anis, Dinara TM  EST 
4 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
5 Aus, Sandra TM  EST 
6 Maripuu, Marian TM  EST 
7 Jahu, Edvin TM  EST 
8 Matskevitš, Jegor TM  EST 
9 Sjasin, Boris TM  EST 
10 Telegina, Jelizaveta TM  EST 
11 Matinjan, Anuš TM  EST 
12 Vassiljev, Mihhail TM  EST 
13 Kolesnik, Aleks TM  EST 
14 Paavel, Anni Kaisi TM  EST 
15 Siidra, Aron TM  EST 
16 Vinkel, Kettreen TM  EST 
17 Vnukov, Ivan   RUS 
18 Khudobkin, Jüri TM  EST 
19 Korkkinen, Karina TM  EST 
20 Järv, Marianna TM  EST 
21 Puhm, Marko TM  EST 
22T Eltmaa, Oliver TM  EST 
22T Kerra, Darja TM  EST 
24 Balaskin, Michel TM  EST 
25 Katšin, Aleksander TM  EST 
26 Shatunova, Alice TM  EST 
27 Kuusk, Mark Eerik TM  EST 
28 Peerna, Kristjan Konrad TM  EST 
29 Erss, Ott Henrik TM  EST 
30 Koemets, Karl Egert TM  EST 
31 Undrits, Viljam TM  EST 
32 Gaydon, Sebastjan TM  EST 
33 Puhm, Marek TM  EST 
34 Puulmann, Kevin Markus TM  EST 
35 Jaansoo, Karmen TM  EST 
36 Kyziridou, Lara TM  EST 
37 Vassiljeva, Maria TM  EST 
38 Lambinen, Nikita TM  EST 
39 Budanov, Maksim TM  EST